18. İKSV İstanbul Tiyatro Festivali

Tiyatro Festivali’nde Yerli Dalga

Tiyatro Festivali’nde Yerli Dalga

Fatih Gençkal Bu yazıda İstanbul Tiyatro Festivali’nin programındaki Yeni Dalga kategorisinde yer alan sanatçılarla kurduğu ilişkiye ve bu bölümde yer verdiği “genç tiyatro ve dans gruplarına” sunduğu ortama dair izlenimlerimden bahsedecektim. Ben ilk kez İstanbul Tiyatro Festivali’nde –Yeni Dalga adlı bölümde- bir [...]

Absürd Tiyatroyu Canlandıran Kadın

Yaşam Kaya İstanbul Tiyatro Festivali biteli on gün kadar oldu. Bu sene oyunların tamamını izlediğim için yazdığım oyun kritiklerini yavaş yavaş yayınlamaya karar verdim. Seyircisiyle buluşan yeni oyunların gelecek sezon sahneleri süsleyecek olması; tiyatro izleyenlerini bekleyen sürprizler yazdığım bu eleştirilerle umarım [...]

Daf/Kapan Oyunu Üzerine Aydın Orak ve Murat Garipağaoğlu’yla Söyleşi

Daf/Kapan Oyunu Üzerine Aydın Orak ve Murat Garipağaoğlu’yla Söyleşi

Mimesis Söyleşi/İKSV’nin ev sahipliğini yaptığı 18. İstanbul Tiyatro Festivali, bu sene tiyatro camiasının yürüttüğü tartışmalarla görünür bir biçimde çakışan Özgürlükler-Sorgulamalar temasını seçerek, insan haklarından göçe, savaşlardan şiddetin farklı biçimlerine insan yaşamını sarmalayan olguların, [...]

Hayvanca Sistemin İçinde ‘Hans ya da Heiri’!

Yaşam Kaya Fransız Kültür Merkezi ve İKSV tarafından ‘İstanbul Tiyatro Festivali’ kapsamında organize edilen, Fransa’nın dünyaca ünlü tiyatro eleştirmeni Jean Pierre Thibauda ile beş günlük ‘tiyatro eleştiri atölyesi’ gerçekleştirdik. Atölye kapsamında birisi yabancı dördü yerli yapım oyunları izleyerek, oyun [...]

Jean-Pierre Thibaudat ile Eleştiri

Sezin Gündoğan 18. İKSV İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, Fransız Kültür Merkezi ile İKSV’nin işbirliği sonucunda Jean-Pierre Thibaudat ile Türkiyeli katılımcıları bir araya getiren bir eleştiri atölyesi gerçekleşti. 1978-2006 yılları arasında Fransız Libération gazetesinde çalışmış tiyatro eleştirmeni [...]

BÜO Bayrağını BGST Yükseltiyor

BÜO Bayrağını BGST Yükseltiyor

Ümit Denizer Giriş Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST), 18. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında “Karşılaşmalar” adlı son oyununu sergiliyor. Ben de Şehir Tiyatroları / Kadıköy / Haldun Taner Sahnesi’nde coşkularına tanık oluyorum. Gösterim öncesindeki kısa sohbetimizde, aklım yakın geçmişteki anılara [...]

Shakespeare’in Kahramanı Uçurumun Eşiğinde: Hamlet

Üstün Akmen 18. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl, çağdaş tiyatronun Avrupa’daki en önemli tiyatrolarından Schaubühne Berlin’in Sanat Yönetmeni Thomas Ostermeier’in (1968) çarpıcı yorumuyla sahneye koyduğu Hamlet’i, İstanbul’da seyircisiyle buluşturdu. 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nin “Onur Ödülü” sahibi de [...]

Benzersiz Koreografiler Festival Sahnesinde

Benzersiz Koreografiler Festival Sahnesinde

18. İstanbul Tiyatro Festivali birbirinden uzun süre hafızalardan silinmeyecek oyunların yanı sıra heyecan verici dans performanslarına da ev sahipliği yapıyor. Festival kapsamında sahnelenecek Tales In No Language, Lokum, Kupa Kızı ve sOYUN için biletler Biletix ve İKSV'de... TALES IN NO LANGUAGE 2005'ten bu yana koreografi [...]

Her Yer Oyun Alanı Değildir

Her Yer Oyun Alanı Değildir

Radikal gazetesinden İpek İzci, "Oyun" üzerine Şahika Tekand ve Özge Özder ile konuştu. Türk tiyatrolarına performatif sahneleme ve oyunculuk yöntemini kazandıran Şahika Tekand, Tiyatro Festivali kapsamında 'Oyun'u sahneliyor. Sinema ve tiyatro sanatçısı, oyun yazarı, eğitmen ve yönetmen Şahika Tekand’ı tek kelimeyle [...]

İKSV’de Panel ve Atölye Çalışmaları Devam Ediyor

İKSV’de Panel ve Atölye Çalışmaları Devam Ediyor

18. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında British Council’in desteği ile gerçekleşecek panel ve atölye çalışmaları devam ediyor. 21 Mayıs Pazartesi  Kumbaracı 50’de  gerçekleşecek panel tüm katılımcılara açık olacak ve simültane çeviri yapılacaktır. İngiliz Tiyatro Dünyasından Konuklarla Söyleşi 21 Mayıs [...]

 Page 1 of 3  1  2  3 »