Arkadaş’tan Müjdeli Haber

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Köln’deki Arkadaş Tiyatrosu içine düştüğü maddi sıkıntıdan kurtuldu. Çalışanların ücretlerini ödeyemeyecek duruma düşen ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Arkadaş Tiyatrosu, Köln Kültür Dairesi’nin desteği ve banka kredisiyle ayakta kalacak.

Almanya’nın Köln kentinde ikinci kuşak Türkler tarafından kurulan ve 26 yıldır Türkçe oyunların sahnelendiği Arkadaş Tiyatrosu içine düştüğü maddi sıkıntıdan kurtuldu. Çalışanların ücretlerini ödeyemeyecek duruma düşen ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Arkadaş Tiyatrosu, Köln Kültür Dairesi’nin desteği ve banka kredisiyle ayakta kalacak. Tiyatroya Köln Kültür Dairesi 2011 ve 2012 yılları için senelik 125 bin Euro verecek. Ayrıca bankadan 15 bin Euro kredi çekildi. Arkadaş Tiyatrosu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ünal düzenlediği basın toplantısında tiyatronun önümüzdeki iki yıl için giderlerinin garantiye alındığı söyledi. Arif Ünal ayrıca tiyatroyu ayakta tutacak asıl etkenin seyircilerin desteği olduğunu belirtti.

KAPANMA TEHLİKESİ VARDI

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Parlamentosu Milletvekili Arif Ünal ekonomik sıkıntıların nasıl aşıldığını şöyle anlattı:

“Arkadaş Tiyatrosu aralık ayında çok büyük ekonomik zorluklarla karşı karşıya idi. Hatta kapanma tehlikesi söz konusuydu. Fakat şimdi Arkadaş Tiyatrosu’nun kurtulduğunu söyleyebilirim. Önümüzdeki iki yıl için giderlerimiz garantiye alınmış durumda. Tabi bu sıkıntıları aşmamız kolay olmadı. Kırk bin Euro civarında bir borcumuz vardı. Tiyatro çalışanlarının ücretlerini ödeyemez duruma gelmiştik. Bunun üzerine Aralık ayında bir dayanışma gecesi düzenledik. Orada dört bin Euro toplandı. Bu parayla acil ödemelerimizi yaptık. Ayrıca Köln Kültür Dairesi ile görüşmelerimiz oldu. Önümüzdeki dönemin ekonomik planını onlara sunduk ve bunu kabul ettiler. Kültür Dairesi krizi atlatabilmemiz maksadıyla 2010 yılı için ilave 16 bin Euro ek ödeme yaptı. 2011 ve 2012 yılları için ise tiyatromuz için senelik 125 bin Euro ayrıldı. Tüm bunların dışında bankadan 15 bin Euro kredi çektik.

HİÇ BORCUMUZ KALMADI

Artık tiyatromuzun hiç borcu kalmadı. Tiyatromuz çok renkli programlarıyla yine seyircilerin karşısında olacak. Ancak Kültür Dairesi’nin verdiği para ve ara sıra yapılan bağışlarla bir tiyatronun ayakta kalabilmesi mümkün değil. Bildiğiniz gibi çok kültürlü tiyatroların seyirci sayısı çok sınırlı. Onun için herkesin programları takip ederek buraya sahip çıkmasını bekliyoruz. Arkadaş, Almanya’da ayakta kalabilen, çok kültürlü, renkli ender tiyatrolarından biri. Burada sadece tiyatro da yok. Burayı okuma akşamları, dans, müzik ve çok kültürlü politikanın tartışıldığı bir merkez haline getirmek istiyoruz. Bunun için insanlarımızın tiyatromuza sahip çıkmasına ihtiyacımız var. Türk işverenlere de bir çağrı yapmak istiyorum. İşverenlerimiz biraz da kültür alanına yatırım yapmalı. Bazı şeyleri çok çabuk yapabilirsiniz ama kültürel değerleri ayakta tutabilmek çok zor. Kültürel değerlere yapılan yatırım, gelecek nesillere yapılan yatırımdır.”

Hürriyet Avrupa

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.