Vetiyatro’dan Ölmüş Eşek

Pinterest LinkedIn Tumblr +
28 Ocak Cumartesi Saat:  20.00
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi-Kadıköy
Osmanağa mah Ali Suavi Sok no: 7 Kadıköy/İstanbul

Yazan Aziz Nesin
Yöneten Müge Saut
Oynayan Nevzat Süs
Karikatür Kemal Gönen
Fotoğraf Nâzım S. Fırat
Işık-Efekt Eser Tura-Ozan İzdeş

Aziz Nesin “Ölmüş Eşek” hikayesinde, sosyal hayatını mizahi bir dille anlatarak hayatın gerçeğini gözler önüne serer. Toplum içerisinde devinen bireyi; duyarsızlaşan, irade koyamayan, insan olmanın gerekliliklerini yerine getiremeyen insanları anlatır.

Toplum olarak her geçen gün büyük bir duyarsızlık örneğiyle karşı karşıya kalıyoruz. İnsanın insana yabancılaşması, insanın içinde yaşadığı çağa yabancılaşması sonucunda insan olma bilinci de yitip gidiyor. Sadece bir beklenti anında hatırlanıyoruz çoğu zaman. İnsan olmak bir değer ve insan olmanın koşulu da Aziz Usta’nın dediği gibi insanca yaşamaktır.  Her meslek grubundan insanların bir biçimde horlanıp kenara itildiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Atama bekleyen öğretmenler, tam gün yasasıyla canından bezdirilen hekimler, işçi ve memurların kıdem tazminatının ortadan kaldırılması, tümü sadece insan oldukları için bir biçimde horlanıp, insanca yaşamanın uzağına itiliyorlar.

Bütün bu duyarsızlığı köşemizden izleyip zaman zaman ah vah edip susuyoruz. Peki gerçekten insan olduğumuzu ne zaman hatırlayacağız! Bizleri yönettiklerini söyleyenler ne zaman aklımızın, duygularımızın olduğunu anlayacak ve bize böyle davranacaklar. Büyük para akışının, yer değiştirmelerinin olduğu bir düzende bize insanca davranmayacaklar. Kendi iktidarlarını sürdürmenin tek koşulu insanı, insan gibi yaşamayı ortadan kaldırarak mümkün olacak. Bizler bu sıkışmışlıktan ancak kendi varlığımızı, aklımızı, bedenimizi yeniden ortaya koyarak sıyrılabiliriz. Fakat henüz hayattayken, yaşıyorken yapabiliriz bunu. Hayatımız sona erince bütün bunları değiştirmenin olanağı yok maalesef. Ya kendi hayatımızı henüz yaşarken değiştirmenin yolunu bulacağız ya da öldükten sonra peşimizden gelip kendi hayatlarını sürdürmeye çalışanların dilinde birer oyuncağa döneceğiz.

Aziz Usta yaşam ve ölüm konularında müthiş bir parodi sunuyor bizlere. Bir eşek üzerinden aslında kendi yaşamımızı ve bizleri eşek gibi görüp, suya ya da oduna vurulmak üzere yaşatanlara göndermelerle dolu öykü sunuyor. Hayatın ironisi ise yaşayıp yaşamadığımız üzerinden yeniden sorgulanıyor Ölmüş Eşek’te. Bizlere vurdukları semerin hesabını bu oyunla bir kez daha kesmeye niyetleniyoruz. Aziz Usta 96 yaşında ve halen aramızda, dünyaya hicvederken, bu tanıklığıyla göz kırpıp gülümsüyor bizlere.

www.vetiyatro.com
bilgi@vetiyatro.com

0536 214 27 33
0536 722 20 07

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.