İntihalden Haberim Yok!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mimesis Haber / Yazar Haluk Işık’ın Kurşun Askerin Utancı adlı eserinin intihali ile ilgili Mimesis’te yayınlanan “İntihal mi? İhmal mi?” başlıklı haberin yayınlanması sonrası haberde ismi geçen ve Pata’nın Düşleri adlı oyunun yazarı olarak tanıtılan Gökhan Erarslan’dan Mimesis’e yazılı bir açıklama geldi.

Yazar Haluk Işık’ın iddiasına göre Kurşun Askerin Utancı adlı eser oyun karakterlerinin isimleri değiştirilerek “Pata’nın Düşleri” adı ile sahnelenmekte, Mehmet Aydemir oyunun yönetmeni, Gökhan Erarslan’da oyunun yazarı olarak duyurulmaktaydı. Mehmet Aydemir’in iddiaya verdiği cevaplarla bir anlamda intihali doğrulaması sonrası, bu defa adı oyunun yazarı olarak geçen Gökhan Erarslan’dan Mimesis’e cevap hakkı kapsamında yayınlanması için aşağıdaki yazı geldi.

Gökhan Erarslan aşağıda aynen yayınladığımız açıklamasına göre meydana gelen intihalden kısaca bihaber olduğunu, kendisine bir kusur atfedilemeyeceğini iddia etmekte…

Gökhan Erarslan’ın açıklamasını aynen yayınlıyoruz:

“Sayın Haluk Işık’ ın dikkatine…

19.02.2012 tarihinde Facebook adlı sosyal paylaşım sitesinde yer alan ve adımın muhatap olarak anıldığı, ilgili yazınıza cevabımdır:

Şahsınız tarafından kaleme alınmış olan ‘KURŞUN ASKERİN UTANCI’ isimli oyunun ‘PATA’NIN DÜŞLERİ’ adıyla değiştirilerek, yazan kısmında benim adımın yer aldığını ilk kez sizin aracılığınızla öğrenmiş bulunmaktayım. Bahsi geçen söz konusu intihalin adım kullanılarak gerçekleştirilmiş olması beni fazlasıyla yaralamış ve üzmüştür. Bu durum kesinlikle ve kesinlikle benim RIZAM, BİLGİM, ONAYIM, HABERİM OLMADAN vuku bulmuştur. Bu noktada en az sizin kadar ben de MAĞDURUM. İsmimin kullanılarak oyununuzun değiştirilmesi ve oynanması hususunda herhangi bir alakam yada rızamın olması SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ! Bunu tüm içtenliğimle bir kez daha ifade etmek isterim.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda çocuk oyunlarının oynanabilmesi, bildiğim kadarıyla, yasal izne tabidir. İzin için gerekli olan bu BAŞVURU BELGELERİNDE yazar olarak benim herhangi bir İMZAM katiyen BULUNMAMAKTADIR. Konunun bir diğer muhatabı olan Kervan Organizasyon yetkilisi MEHMET AYDEMİR’de söz konusu izin belgelerinde benim ADIMIN KULLANILMADIĞINI, yazan-yöneten kısmında kendi adının yazılı olduğunu BEYAN ETMİŞTİR.

İsmim yada imzam hiçbir yasal belgenin altında PATA’NIN DÜŞLERİ adlı oyununun yazarı olarak benim tarafımdan asla KULLANILMAMIŞTIR ve bilerek, isteyerek asla KULLANMAM DA… Buna müsaade etmem! Bu suça ortak olmam! AKSİ İSPATLANDIĞI takdirde size maddi- manevi her türlü tazminatı ödemeye hazır olduğumu da belirtirim.

Kervan Organizasyon- MEHMET AYDEMİR’in bu oyunu nerede, ne zaman, kaç defa, kimlere, nerede oynadığına dair hiçbir bilgim de bulunmamaktadır. Dolayısıyla Kervan Organizasyon- MEHMET AYDEMİR’den yahut oyun oynanmış ise oynanan ilgili kurum yada kuruluşlardan, TELİF adı altında herhangi bir ÜCRET de ALMADIM! Bu oyun bu şekilde oynanmış ve ben belirli bir ücret almış isem şayet, bu da adı geçen şirketin yahut kurum yada kuruluşların muhasebe kayıtlarından ortaya çıkar. İspata açık olan bu durum benim aleyhime sonuçlanır ise eğer, bedelini ödemeye hazır olduğumu bir kez daha yinelerim.

Adım sadece Kervan Organizasyon adlı organizasyon şirketine ait olan internet sitesinde PATA’NIN DÜŞLERİ isimli çocuk oyununun yazarı olarak gösterilmektedir. Ki bu da, benim bilgim ve iznim dahilinde olmadan meydana gelmiş bir hadisedir.

TİYATRO dünyasına yeni yeni adım atmış olan genç bir oyun yazarı olarak, geçmişte tanışıklığımızın da olduğu, sizin gibi bir ismimle böylesine VAHİM bir intihalden ötürü karşı karşıya gelmiş olmaktan dolayı da son derece MÜTEESSİRİM.

GÖKHAN ERARSLAN isminin bu şekilde kullanılmış olmasından ötürü şaşkınım. Üzüntümü ve şaşkınlığımı sizinle bir kez daha bu şekilde paylaşmak isterim.

BU KONUYLA İLGİLİ YAPABİLECEĞİM HERHANGİ BİR ŞEY OLURSA SEVE SEVE YARDIM ETMEYE AÇIK OLDUĞUMU DA İFADE ETMEK İSTERİM.

İNTİHAL ciddi bir SUÇ’tur. Yeni ve genç bir oyun yazarı olarak ismimin böyle bir suçlamayla yan yana anılması beni ÜRKÜTMÜŞ ve ÜZMÜŞTÜR. Bu suçlamayı asla kabul etmem, edemem! Bu her şeyden evvel yazın sanatına, yazarlığa, yazarın evladı gibi gördüğü oyunlarına dair saygıma ve aldığım eğitime olan inancıma aykırı bir durum olur.

Öfkenizi ve üzüntünüzü anlıyor, paylaşıyorum. Fakat beni bu konuyla alakalı TÖHMET altında bırakmanıza da RAZI OLAMAM.

Umarım ki, bu vahim hadise en kısa zamanda çözümlenir ve ESEFLE KINADIĞINIZ şahsımı gelecek yıllar içerisinde sahnelenecek oyunlarıyla TAKDİR EDER ve ALKIŞLARSINIZ.

Saygılarımla…

Gökhan Erarslan”

Fırat Kuyurtar / MİMESİS

Paylaş.

Yanıtla