“Bütün Devrilmişlere ve Devrileceklere Selam!”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zehra İpşiroğlu

Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılış gösterisindeki  konuklar

Nazım Hikmet,  Bertolt  Brecht  ve Aziz Nesin Genco Erkal’in bu festivaldeki konukları.  Her birinin bugün bizlere söyleyecekleri  şey  çok… Ortak olan savaşa, sömürüye, baskıya, haksızlığa, güdülenmeye  başkaldırıları… Ortak olan bu başkaldırının bedelini fazlasıyla ödemiş olmaları; yıllarca hapishanelerde sürünerek, sürgüne gönderilerek ya da ölümden kıl payı dönerek… Ortak olan tüm acılara, korkulara karşın gene de inandıkları yolda yılmadan yürümeleri… Cesaretle, sabırla ve yüreklerindeki o sonsuz insan sevgisiyle… Çünkü onlar insanın insanı sömürmediği, yok etmediği daha iyi bir dünyaya inanmışlar. Tıpkı  yıllardır bu  yazarlarla yaşayan, onlarla yoğurulan, belki de kendini onlarda bulan usta tiyatrocu Genco Erkal gibi. “Öyle yazarlarım vardır ki yıllar boyu peşimi bırakmıyorlar, peşlerini bırakamıyorum”. Gerçekten de bu yazarların her biri Genco’nun  tiyatro yolculuğunda yeni kapılar açıyor.  Yaşadığımız döneme yeni bir bakış getiren her  özgün uyarlama,  onun bu yazarlarla  bitmeyen  diyaloğunun  çarpıcı ürünleri.

Bir şair… bir  oyun yazarı… ve bir mizahçı… her biri kendi alanında büyük birer usta…

Nazım Hikmet’in derin yaşam sevinci, şiirsel duyarlığı ve hüznü;  Bertolt Brecht’in alaycılığı, sivri dili ve  zihnimizdeki bildik kayıtları tersyüz eden sorgulayıcı bakışı; Aziz Nesin’in keskin gözlemciliği ve mizahı Genco’nun toplumsal sorunları tüm berraklığıyla gündeme getiren tiyatro anlayışıyla ve usta oyunculuğuyla bütünleşince, belleğimizden kolay kolay silinemeyecek bir dünyanın içine giriyoruz: gülme, ağlama, düşünme, sorgulama, öfke, hüzün ve başkaldırıyla  dolu bir duyarlılıklar dünyası…

Şimdi de ilk kez müzikal bir kolajla bu üç  dev yazarın şiirlerini, öykülerini  Genco Erkal, Tülay  Günay ve Evrim Özkaynak üçlüsünün yorumuyla  piyanist  Yiğit Özatalay’ın eşliğinde  bir arada izleme fırsatını yakalıyoruz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Köln ve İstanbul'da serbest yazar olarak yaşayan Zehra Ipşiroğlu, 1975-91 yıllarında İstanbul Üniversitesi Almanca Bölümü’nde, doksanlı yıllarda aynı Fakülte’de kendi kurduğu “Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturgi” Bölümünde, 1998-2009 yıllarında Almanya’da Duisburg/Essen Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nde profesör olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Yaratıcı eğitim ve öğretim alanında yayınlanan çeşitli imece yayınlarının ve edebiyat, tiyatro, yaratıcı eğitim ve öğretim üzerine çıkan kitaplarının yanısıra, roman, öykü, anı, röportaj ve dokuz yaşın üstündeki çocuklar ve yetişkinler için yazınsal çocuk ve gençlik kitapları, ayrıca yazınsal çevirileri vardır. Kitaplarının bazıları Almanca, Sırpça, Rusca ve Hindu dillerine çevrilmiştir. 1978’de Milliyet Sanat filim öyküsü yarışması birincilik ödülünü, 1987’de Milliyet Sanat edebiyat eleştirisi birincilik ödülünü, 1993’de “Tiyatroda Devrim” adlı kitabıyla Kültür Bakanlığı Tiyatro Araştırma ve İnceleme ödülünü, “Tiyatroda Yeni Arayışlar” adlı kitabıyla Kültür Bakanlığı Eleştiri ödülünü, 1997’de yurtdışında “Nashornspiel” adı altında yayınlanan “Gergedan Oyunu” adlı çocuk kitabıyla Orhan Kemal Öykü yarışması ödülünü, Almanya”da da “Eselsohr” dergisi sıradışı çocuk yazını ödülünü, 2008’de Özgürlük Yolları kitabıyla A. Baştürk İşci Edebiyatı ödülünü, 2013'de Demokratik İşçi Derneği Onur ödülünü,2014 de Afife Jale Yapı Kredi Özel Tiyatro ödülünü almıştır.

Yanıtla