Vetiyatro'dan Su Çatlağını Bulur

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yeni sezonda yeni salonu Altkat Sanat’ta üretimlerini devam ettiren Vetiyatro, bu kez gazeteci Hrant Dink ve katledilen aydınlar için sıra dışı bir oyunla izleyenlerini selamlıyor. Yeni oyun Su Çatlağını Bulur, 17 Kasım’da Altkat Sanat’ta prömiyerini yapacak.

“…biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında  dahi yaşamlarını sürdürürler. Evet biraz ürkekçe ama bir o kadar da özgürce.” Hrant Dink

Altkat Sanat’ta geçtiğimiz ay Martı Jonathan Livingston ile yeni sezona perdelerini açan Vetiyatro, üretimlerine bir yenisini daha ekliyor. Gazeteci Hrant Dink üzerinden, neredeyse hiçbirinin gerçek failleri gün yüzüne çıkarılamayan aydın cinayetlerine dikkat çekecek olan Su Çatlağını Bulur, 17 Kasım’da tiyatro severlerin beğenisine sunuluyor.

Her söz, her özgür duruş karşısında şiddetini ortaya çıkartıyor. Şiddet yükseldikçe her defasında kazanan bir grup zavallı oluyor. Toplum olarak bizler büyük bir suskunluk krizine itiliyoruz adım adım. Susmak ve kabullenmek bir travmaya dönüşüyor.

Şiddetin ortaya çıktığı her dönemde, susturulan ve bastırılan aslında kendi aklımız oluyor. Aklımız ve duygularımız bir bir elimizden alınırken, insan olmanın en temel dürtüleri de yok olup gidiyor. Sonrasında ne aklımızla ne de duygularımızla bakabiliyoruz gelişen olaylara. Tanık dahi olamıyor, coğrafyamızın eli kanlı katilleri arasında kayboluyoruz.

Bu ülkede güvercinlere dokunuluyor, kir bulaştırılıyor, kanatları kırılıyor, uçmaları engelleniyor ve en nihayetinde katlediliyorlar. Hrant güvercinlerimizden sadece biriydi kentin ta içinde yaşayan, uçmaya çalışan, sözünü esirgemeyen, yüreğini ve aklını ortaya koyan… Hrant kentin ta içlerinde yaşarken, üstelik en kalabalık caddelerden birinde, arkadan, kalleşçe, şiddetle susturuldu.

Su Çatlağını Bulur

Tiyatro-Performans   Süre 55 dakika

Yazan vetiyatro

Yöneten Nevzat Süs

Müzik Arto Tunçboyacıyan

Işık-Efekt Emre Sarı

Fotoğraf Cem Ersavcı

Oynayanlar Müge Saut, Aykut Söyük, Eda Sırt, Erkan Akbulut, Ezgi Burçin Serdar, Esra Lora Yılmaz

Kasım Ayı Oyun Tarihleri:

17 Kasım Cumartesi Saat: 20:30 Prömiyer

18 Kasım Pazar Saat: 17:00

24 Kasım Cumartesi Saat: 20:30

Aralık Ayı Oyun Tarihleri:

14-21-28 Aralık Cuma Saat: 20:30

8-15-22-29 Aralık Cumartesi Saat: 20:30

23 Aralık Pazar Saat: 17:00

27 Aralık Perşembe Saat: 20:30

www.vetiyatro.com

www.altkatsanat.com

bilgi@vetiyatro.com

0536 214 27 33

Caferağa mah. Moda cad. No 35/5-6-7 Huzur Palas Pasajı alt katı Kadıköy/İstanbul

Paylaş.

Yanıtla