Sanatçılar ve Taksim Dayanışma Başbakanla Görüştü

Pinterest LinkedIn Tumblr +

taksim[Radikal Gazetesi’nde yayınlanan haberden yararlanılarak hazırlanmıştır.] Taksim dayanışması ve sanatçılar dün gece başbakan Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrasında yapılan açıklamada; hükümetin, yargı kararına saygılı olacağını ve şiddet uygulayan polislerin cezalandırılacağını belirttiği açıklandı. Yaklaşık 3.5 saat süren görüşmenin ardından sanatçılar adına oyuncu Halit Ergenç açıklamada bulundu.

HÜKÜMET GEZİ PARKI İÇİN YARGIYI BEKLEYECEK

Ergenç şunları söyledi: “İyi akşamlar bu geç saate kadar beklediniz, teşekkürler hepinize. Bu süreç içerisinde sanatçılar olarak neler yaşadığımızı,süreci nasıl gördüğümüzü kaygılarımızı çözüm önerilerimizi dile getirdik. Sayın Başbakanımız bizi dikkatle dinledi. Öncelikle yargı sürecine saygılı olduklarını bize söylediler ve tekrarladılar. Yargı kararına uyacaklarını da söylediler. Bunun sonrasında artık parktakilerin evlerine gidip rahatça uyumalarını söylediler.Bu şiddet gösteriyle ilgili kendi sıkıntılarımızı dile getirdik. Tabi onlar da sıkıntılarını dile getirdiler. Ellerimizde olan delilleri taraf fark etmeksizin kendilerine ulaştırmamızı istediler. Nihayetinde aldığımız sonuç budur. Şiddet uygulayanların yasal olarak cezalandıracaklarını da dile getirdiler.” 

TAKSİM DAYANIŞMA: SÖZLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Taksim Dayanışma adına açıklamayı Tayfun Kahraman yaptı. Kahraman özetle şunları söyledi: “Öncelikle sayın başbakana ve heyette yer alan ilgili bakanlara bizleri davet ettikleri için teşekkür ederiz. 17 gündür gezi parkıyla başlayan çevre hakkı ve demokraski hakkı ülkemizde derin bir iz bıraktı. Değerlendirmelerimizi Başbakan’a ilettik. Sayın Başbakan halk oylamasına gideceklerini söyledi. Vatandaşlarımızın yani halkın kararına uyacaklarını söylediler. Güvenlik kuvvetlerinin ölçüsüz ve kuralsız şiddetlerinin de araştırılacağını tarafımıza bildirildi. Biz bugün burada halen de süren bu sürecin ve sayın Başbakan’ın söylediği sözlerinin takipçisi olacağız.

Buradan çıkıp Gezi Parkı’na gidiyoruz. Konu tamamen parka, yaşam alanına saygı olarak başladı. Oradaki duyarlı insanlar bu süreci değerlendireceklerdir. Kendilerine olumlu yaklaşımı onlar da aynı seviyede değerlendireceklerdir. Ve kendi kararlarını vereceklerdir. 

Yarın bir etkinlik yapacağız. Bu süreçte maalesef 4 ölüm gerçekleşti. Bu acıyı halen içimizde yaşıyoruz.Yarınki etkinlik bir şenlik değil ağıt, üzüntü, onları anma şeklinde olacaktır.Herkesi bekliyoruz..”

 Taksim dayanışması görüşmenin ardından twitterdan şu iki maddeyi paylaştı:

1. Gezi Parkı için yargı kararı beklenecektir. Yargı kararının aleyhte olması durumunda hükümet halk oylaması talebindedir.

2. Hükümet tarafından polis şiddetiyle ilgili gerekli soruşturmaların yapılacağı ve önlemlerin alınacağı sözü verildi.

Radikal

 

Paylaş.

1 Yorum

Yanıtla