Hasan Nail Canat Adına Kültür Merkezi

hasan-nail-canat-kultur-merkezi2004 yılında vefat eden merhum şair, yazar ve tiyatrocu Hasan Nail Canat’ın ismi İstanbul Bağcılar’da inşa edilen bir kültür merkezine verilecek.

61 yıllık ömrünün 41 yılını sanata adayan Canat, tiyatro eserleriyle, rol aldığı dizi ve filmlerle, yazdığı romanlarla, yetiştirdiği öğrencileriyle gönüllerde taht kuran bir isimdi. Bağcılar Belediyesi tarafından Bağcılar’da inşa edilen bir kültür merkezine 21 Ekim 2004 tarihinde vefat eden Hasan Nail Canat’ın ismi verilecek.

HASAN NAİL CANAT KİMDİR?

25 Ekim 1943 tarihinde Kayseri’de doğan ve bu ilde başladığı sanat hayatını İstanbul’da sürdüren Hasan Nail Canat, 1994 yılından vefat ettiği 2004 yılına kadar 10 yıl boyunca Altunizade Kültür Merkezi’nde Üsküdar Belediyesi Tiyatrosu’nda oyunlarını sahneliyordu.

Geleneksel tiyatronun örneklerini sunan Canat, ‘Keloğlan’, ‘Sokak Kızı Elif’, ‘Mindrella’, ‘Süper Bekçi’ gibi çocuk oyunları ile ‘Bir Avuç Ateş’, ‘Demedim mi?’, ‘Metropol ve Kadın’ adlı oyunlarını da yetişkinler için sahnelemişti.

Altunizade Kültür Merkezi’nde çocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi de veren Canat, ‘Bize Nasıl Kıydınız?’, ‘Beşinci Boyut’, ‘Sürgün’, ‘Çizme’, ‘Hasret’, ‘Siyah Pelerinli Adam’ adlı sinema filmleri ile ‘Camgöz’, ‘Deli Yürek’, ‘Ekmek Teknesi’, ‘Kalp Gözü’, ‘Müslüman’ın 365 Günü’, ‘Müslüman’ın 24 Saati’ adlı TV dizilerinde rol almıştı.

‘Bir Küçük Osmancık Vardı’, ‘Gül Yarası’, ‘Yaralı Serçe’, ‘Yasemen’, ‘Nur Dağındaki Çocuk’, ‘Günahkâr Baba’, ‘Kırımlı Murat Destanı’ adlı kitapları da bulunan Hasan Nail Canat, evli ve 4 çocuk babasıydı.

Dünya Bülteni