Artvinli Sanatçılar: Cengiz Kazmayı Taşa Vuracak!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

artvinArtvin’de Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde Cengiz Holding’in madencilik faaliyetlerine karşı yaklaşık 10 gündür direnişte olan, sık sık polisin gazlı müdahalesiyle karşılaşan Artvin halkına, Artvinli sanatçılardan destek geldi. Radikal’in ulaştığı Artvinli sinemacı, çizer, oyuncu, tiyatrocu ve müzisyen isimler memleketlerinde olanlar hakkında ne hissettiklerini, Cerattepe’de açılmak istenen maden konusunda ne düşündüklerini, sert müdahaleye karşı direnişte olan hemşehrilerine mesajlarını ilettiler.  Müzisyenler Emel Müftüoğlu ve Niyazi Koyuncu, çizer Selçuk Demirel, oyuncular Timur Acar ve Tülin Özen, yönetmen Özcan Alper, tiyatrocular Kemal Aydoğan ve Selçuk Aydoğan memleketlerinde olanlar hakkında düşündüklerini, hissettiklerini paylaştılar.

ELBETTE GENLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
TÜLİN ÖZEN, OYUNCU

Biz Artvinliler en çok doğamızla ve insanımızın dinçliğiyle, cesaretiyle, düzgünlüğüyle övünürüz… Daha fazlasını da hiç beklemeden severiz topraklarımızı, hemşehrilerimizi… Bir gururdur bizim için o kadar güzel bir doğanın zorluklarına göğüs gerebilmek. O yüzden çok sağlamdır nenelerimiz, dedelerimiz ve başka başka şehirlerde ekmek kavgamızı, hayat mücadelemizi verirken de en büyük güvencemiz o genlere sahip olduğumuzu bilmektir. Şimdi birileri gelip; bizi biz yapan doğamızı, kanunları, orada yaşayan insanları hiçe sayarak bozacağını söylüyorsa, elbette ki şiddetten ve hiçe sayılmaktan uzak başka bir muhatap istiyoruz. Elbette genlerimize sahip çıkıyoruz.

DOĞUP BÜYÜYÜP NEFES ALDIĞIMIZ YERLER KATLEDİLMEK İSTENİYOR
TİMUR ACAR, OYUNCU

Kökenleri oralara dayanan bir insan olarak bunları yaşamak çok acı gerçekten. Hemen hemen her sene o coğrafyada vakit geçiren bir insan olarak, oralarda dolaşırken, yürürken, nefes alırken bile “Asla buralara zarar verilmemeli” diye düşünürken, şu yapılanlara tahammül etmek gerçekten de çok zor. Hangi akıl bunu kabul edebilir ki? Gerçekten şaşıyor insan bu olanlara. İnsanların doğduğu, büyüdüğü, nefes aldığı yerleri katletmek isteyen, gözü dönmüş şirketleri koruyabiliyor kolluk kuvvetleri. Bu şunu gösteriyor ki insanların fikirlerine saygı duyulmuyor, dönüp bakılmıyor bile yüzlerine. Üstelik katledilmek istenen yerler bir ülkenin geleceği konumundaki yerler olunca ve bu kirli oyunun nasıl oynandığını görünce insan, gerçekten ne yapacağını ne diyeceğini bilemiyor… Ama şu çok açık ve net bölge halkı tarafından söyleniyor ve dikkate alınmazsa sonunun pek hayırlı olacağını düşünmüyorum. Artvin’in üstü, altından daha değerlidir…

GÖZÜNÜ PARA BÜRÜMÜŞ KIYICILIK
KEMAL AYDOĞAN, TİYATROCU

Artvin’in toplumsal hafızasını silmek anlamına gelen barajlarla başlamıştı, Artvin kıyımı. Bir ilçeyi tümüyle ortadan kaldıracak baraj projelerinin gerçekleşmesi eli kulağında bekleniyordu. Bu yetmezmiş gibi şimdi de doğayı üç kuruşluk çıkarı uğruna zehirleyen zihniyetin saldırısıyla karşı karşıya Artvin. İnsan olmak için çabalamanın en büyük erdem sayıldığı Artvin coğrafyası, insanlıktan nasibini almamış, gözünü para bürümüş kıyıcılığın saldırısını illa ki bertaraf edecektir.

SELÇUK AYDOĞAN, TİYATRO YÖNETİCİSİ

Dünyanın 100 doğal ormanından biri olarak bilinen Hatila Milli Parkı içinde yer alan Cerattepe, kendilerini ‘milli’ olarak tanımlayan zorbalar tarafından talan edilmeye çalışılıyor. Artvin’e bu tür ‘milli’lerden son 30 yıl içinde çok gelip gitti. Sonuçta, her zaman sel gitti ve kum kaldı. Bu hastalıklı akıl er ya da geç Artvin’den ‘ceynam olup’ gidecek ve Artvin, kendisine musallat olan bu hastalıktan şifa bularak çıkacaktır.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız.

Paylaş.

Yanıtla