Kapatılan Özgür Gündem’e Polis Baskını

Pinterest LinkedIn Tumblr +

58507Hakkında kapatma kararı çıkartılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Beyoğlu’daki binasına polis baskın düzenledi.

Destek için Özgür Gündem’e gelenler dışarı çıkarılırken, polis gazete önünde de görüntü alınmasını engellemeye çalıştı ve kimlik kontrolü yaptı.

Polisin dışarıdakilerin içeri girmesine, içeridekilerin de dışarı çıkmasına izin vermediği bildirilirken gazetenin bulunduğu sokak da kapatıldı.

Zorla içeriye giren polis ve çalışanlar arasında kısa süreli arbede yaşandı. Bina içine giren polisin çalışanların kimliklerini topladığı ve içeride arama yaptığı öğrenildi. Polis, bu sırada imcTV’nin kamerasına el koydu. Canlı bağlantıda imc TV Muhabiri Gülfem Karataş darbedildi.
Polis baskını sonrası aralarında gazeteyle dayanışmaya gelenlerin de bulunduğu 24 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Gözaltına alınanlar gazetecilerden isimleri netleşenler şöyle: Özgür Gündem çalışanları Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya ile DİHA Muhabirleri Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar, İMC TV muhabiri Gülfem Karataş ve İMC TV kameramanı Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası basın bürosundan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Evrensel

Paylaş.

Yanıtla