Levent Üzümcü: Tiyatro Oyuncularının Darbeyle İlişkilendirilmesi Ölümcül Bir Hata

Pinterest LinkedIn Tumblr +

levent üzümcü[Kültür Servisi’nden Aslı Uluşahin’in haberini paylaşıyoruz.]

15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL ilanı ile çıkarılan 667 No’lu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndan aralarında Ragıp Yavuz, Kemal Kocatürk, Sevinç Erbulak’ın da olduğu 6 sanatçı görevden uzaklaştırıldı. Öte yandan tiyatronun kadrosundan 24 kişi de “performans düşüklüğü” bahanesiyle görevden alındı. Konuyu Kültür Servisi’ne değerlendiren İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği başkanı, oyuncu Levent Üzümcü, yapılanı ölümcül bir hata olarak niteledi.

Levent Üzümcü, 6 kişinin “darbeye yeterince karşı çıkmadıkları” gerekçesiyle açığa alındığını belirterek “Tiyatroya güç veren, ödüller getiren, tiyatromuzun adını gönendiren arkadaşlarımız bir kumpasın malzemesi yapılmak isteniyor. Umarım bu ölümcül hatadan dönülür. Tiyatronun, tiyatro sanatçılarının darbeyle ne ilgisi olabilir?” dedi.

Levent Üzümcü, Ragıp Yavuz, Kemal Kocatürk gibi sanatçıların geçmişlerine bakmanın darbeye karşı olduklarını anlamak için yeterli olduğunu söyleyerek “Nasıl bu kanıya vardılar anlamak mümkün değil. Hiçbir argüman söz konusu değil. Çamur at izi kalsın tavrı işliyor” açıklamasında bulundu:

“Tiyatro perde açamayacak duruma getirildi ve görünen o ki bunu isteyen güçler var. Eğer gerçek bir barışma havası olacaksa asıl bunu isteyen, buna karar verenler hesap vermeli. İyimser olduğumuz, Cumhuriyet değerleri çevresinde buluştuğumuz, bir araya gelindiği söylenen bir dönemde bunu kim yapar, niye yapar, hangi amaçla yapar iyi düşünmek lazım.”

Üzümcü, 24 kişinin “performans düşüklüğü” bahanesiyle görevden alınmasının da kabul edilemez olduğunu söyledi:

“Tiyatronun bütün yükünü omuzlayan, yılda 3-4 oyun oynayan kişiler performans düşüklüğü nedeniyle atılıyor. Bunun iler tutar yeri yok.

İçinde bulunduğumuz durum artık vahim bile değil, saçma. Bu zulmün, arkadaşlarımıza reva görülen bu tavrın hiçbir mantıklı açıklaması yok. Ama bu kadar ah alınmaz. Bu günahtır, zulümdür.”

Levent Üzümcü de yıllardır benzer bir durumla karşı karşıya. 2013 yılında Sosyalist Enternasyonal toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle İBB Şehir Tiyatrosu’ndan ihraç edilen Üzümcü, halen hukuk savaşı veriyor. Danıştay aşamasındaki davadan olumsuz sonuç gelirse Anayasa Mahkemesi’ne, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağını söyleyen Levent Üzümcü’ye, şimdiki görevden uzaklaştırmalarla ilgili hukuki süreci soruyorum. Acaba sanatçılar OHAL durumunda işe geri dönmek için dava açabilecek mi?

Soruşturmaların devam ettiğini belirten Üzümcü, OHAL nedeniyle İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma davası açılamayacağını aktardı:

“Ama bu yanlıştan dönülmezse elbette davalar açılacak. Sanatçılar hakları savunacaklar. Hukuk hepimize gerekli.”

Kültür Servisi

Paylaş.

Yanıtla