Şehir Tiyatrosu’nda İşine Son Verilen 20 Sanatçı Ortak Bir Açıklama Yayınladı

s-53599afd96b96dc0711c189e19a534f705c60359Mimesis Haber/

İBB ŞEHİR TİYATROSU’NDA İŞİNE SON VERİLEN 20 SANATÇI OLARAK AÇIKLAMAMIZDIR;

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Bizler, İBB Şehir Tiyatrosu çatısı altında kimi 10 yılı aşkın süredir, kimi ise 2 yıldır çalışan sözleşmeli sanatçılar olarak; maaşımızı ödeyen taşeron firma tarafından arandık ve “Performans Düşüklüğü” nedeniyle işimize son verildiği haberini aldık.

Geçen sene boyunca ulaşabildiğimiz hiçbir merciden performansımızın kim tarafından, hangi kriterlerle değerlendirildiğine dair bir yanıt alamadığımız gibi; işten çıkarılış gerekçemize dair resmi bir açıklamaya da ulaşamadık.

Kimimizin on yıllık emeğini, kimimizin provaya başlama heyecanını, ama en çok da 102 yıllık köklü geçmişi olan kurumda her türlü karanlığa karşı üretmeye devam etme onurunu bir cümleyle hepimizin elinden alan, bizi sahnemizden koparan bu karar karşısında, üzüntümüzü gizleyemiyoruz.

Bizler; bir koreograf, bir müzisyen, bir dramaturg ve 17 oyuncu; bugüne değin, aldığı her görevi layıkıyla yerine getirmek için canla başla çalışan, kurum içinden ve dışından yönetmenlerin yaptığı talep ve değerlendirmeler neticesinde, eğitim ve liyakatleri ile varlık göstermiş, hiçbir cemaat yahut benzeri bir yapının içinde olmamışken, aynı zamanda başka bir onur kırıcı ve kabul edilemez yafta ile anılmanın da endişesini taşıyoruz.

Devletin en üst kademelerine kadar nüfus etmeye cüret etmiş bir yapılanmanın gün be gün ayyuka çıkışını biz de öfke ve hayretle takip ederken, kimlerce, hangi gerekçelerle yapıldığını dahi bilmediğimiz listelere eklenerek işten çıkarılışımızın böylesine olağanüstü bir zamana denk gelmesini, “talihsiz bir tesadüf”ten ötebir cümleyle tanımlamak istemiyoruz. Demokrasinin yanında ve her türlü darbe girişiminin karşısında olan bizlerin, sandıktan ve demokratik bir yönetim biçiminden yana olduğu, bireysel hak ve özgürlüklerin içinde kalan şahsi beyanlarımızla ortadadır.
İnanıyoruz ki bu sert fırtına en kısa zamanda dinecek, süreç hatanın düzeltilmesi ve işimize iade edilmemizle sonuçlanacak.

Ve inanıyoruz ki tiyatromuzun perdesini bu sezon bir kez daha açacağız.

Saygılarımızla…

Ada Alize Ertem, Ahmet Saraçoğlu, Berna Adıgüzel, Burak Çöllü, Cem Baza, Ceren Hacımuratoğlu, Destan Batmaz, Edip Tepeli, Gürkan Başbuğ, Irmak Örnek, Lale Kabul, Mert Aykul, Nilay Yazıcıoğlu, Özgün Akaçça, Pervin Bağdat, Selin Türkmen, Senem Oluz, Sinem Özlek, Ümit Bülent Dinçer, Yeşim Koçak

13934665_10153799848688568_6277107836060613627_n

Yorum


işlemi tamamlayınız: