Tiyatro Kooperatifi’nden Kültür Bakanlığına Destek Paketi Soruları

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiyatro Kooperatifi, Kültür ve Turizm Bakanlığına, özel tiyatrolara sunulan destek paketinin hangi kriterlere göre verildiğini sordu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, pandemi nedeniyle iflasın eşiğine gelen özel tiyatroların 199 profesyonel, 75 çocuk ve 54 geleneksel olmak üzere 328 oyun projesine 12 milyon lira dağıtacağını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığına özel tiyatrolara sunduğu destek paketinin hangi kriterlere göre verildiğini soran Tiyatro Kooperatifi, değerlendirmenin objektif yapılmasını, sonuçların şeffaf bir şekilde açıklanmasını talep etti.

Tiyatro Kooperatifi, Bakanlığa şu doruları yöneltti:

  • Desteklenen oyunların seçiminde kullanılan kriterler nelerdir?
  • Desteklenen oyunların seçiminde kullanılan kriterlere uyumluluğu değerlendiren kurulda görev alan kişi veya kurumlar kimlerdir?
  • Başvurusu olumlu sonuçlanan her bir tiyatroya ayrılan bütçe nedir, bütçenin aktarımı ne zaman yapılacaktır?

Tiyatro Kooperatifi açıklamasında “Hem şeffaflık prensibi hem de bir sonraki destekten yararlanabilmek, desteğin kriterlerine uyumlanmak ve gereken iyileştirmenin yapabilmesi için, başvurusu olumsuz sonuçlanan tüm tiyatrolara seçim kriterleri kapsamında bilgi vermenizi rica ederiz” denildi.

“Vergi veya SGK borcu olmaması”, “İTO kaydı” şartları nedeniyle pandemide mağdur olan birçok özel tiyatronun başvuru yapamadığı belirtilen açıklamada, Bakanlığın destek paketinin kapsayıcı olmaması, sanatsal kriterlerinin muğlak olması konularında eleştiriler yöneltildi.

Evrensel

Paylaş.

Yanıtla