24. İstanbul Tiyatro Festivali 14 Kasım’da Başlıyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında, hem fiziki hem de çevrimiçi gösterilerle izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Festivalin fiziki gösterileri COVID-19 önlemleri altında DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Yapı Kredi bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekânlarda gerçekleşirken festival programındaki çevrimiçi etkinlikler ise online.iksv.org adresinde izlenebilecek. 21 oyunun prömiyer yapacağı festivalde, toplam 29 tiyatro, dans ve performans topluluğunun gösterisi yer alacak. Açılış Gösterisi Diagonale Ascendante dâhil, programındaki üç gösteriyi ücretsiz olarak izleyiciyle buluşturacak 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin diğer gösterilerinin biletleri biletix.com üzerinden satın alınabiliyor.

Nederlands Dans Theater 2, Dare to Say ile 6 Kasım’da Canlı Yayında

Geçmiş yıllarda da festivale konuk olan ve her gösterisiyle büyük yankı uyandıran Nederlands Dans Theater 2 (NDT 2), bu kez canlı yayımlanacak bir dünya prömiyeriyle festivalin ön etkinliği olarak izleyicilerle buluşuyor. NDT 2’nin web sitesinde canlı yayımlanacak Dare to Say adlı program, 6 Kasım Cuma saat 22.00’de online.iksv.org adresi üzerinden izlenebilecek.

Koreograf Alexander Ekman ve Dimo Milev’in sahneye koyduğu Dare to Say, dünya ile aynı anda İstanbul Tiyatro Festivali seyircisiyle buluşacak olan iki yeni yapıttan oluşuyor. Ekman ve Milev, bu yeni çalışmalarını COVID-19’un getirdiği kısıtlamalara göre uyarlanmış hareket ve koreografilerden yola çıkarak hazırladı. Canlı yayımlanacak bu gösterimle, seyirciler oturma odalarından Lahey’deki performansın tadını çıkarabilecek. İstanbul Tiyatro Festivali’nin “Hollanda Seçkisi” başlığı altında seyirciyle buluşacak bu proje, Hollanda Performans Sanatları Fonu tarafından destekleniyor.

Festivalde Bu Yıl 21 Yerli Oyunun Prömiyeri Var

Festival bu yılki programında 21 yerli oyunun prömiyerine yer veriyor. Meltem Cumbul’un oynadığı ve yönettiği Ben “Sevgili Milena”, Sami Berat Marçalı’nın kaleminden çıkan kOmİk, Yağmur Yağmur’un yönettiği Madam Giyotin, Layla Önlen’in oynadığı Tut! Bırak!, Tiyatro Oyun Kutusu’nun üç kısa oyunu Sonrası Sessizlik, Karanlık ve Ölü Kadınlar Diyarı, Mehmet Birkiye’nin sahnelediği Çehov klasiği Vişne Bahçesi, Görkem Yeltan’ın yönetmenliği ve Ayça Bingöl’ün yorumuyla sahnelenen Güngör Dilmen’in klasikleşmiş eseri Ben Anadolu, Kemal Uçar’ın yazdığı ve oynadığı Dublörün Hikâyesi, İstanbul merkezli Platform Tiyatro ile Bonn’dan Fringe Ensemble’ın ortak projesi olan Map to Utopia, Serdar Biliş’in güncel yorumuyla sahnelenen İfigenya, Ahmet Sami Özbudak’ın kaleme aldığı Gomidas, Ayrin Ersöz’ün koreografisi ile Ne Düşündüğünü Biliyorum, Mekan Artı ekibinden UNUTMAK Bir Hatırlama Projesi, Sema Elcim’in yazdığı, Oğuz Utku Güneş’in yönettiği Feramuz Pis!, Avusturyalı yazar ve şair Ingeborg Bachmann’ın radyo tiyatrosu olarak yazdığı, Tiyatro Motus yapımı Manhattan’ın İyi Tanrısı, “kulak tiyatrosu” Podacto’dan Eften Püften Şeyler ve Varlık, Sevilay Saral’ın yazdığı Aysel Yıldırım’ın yönettiği Her Güne Bir Vaka, Simge Günsan’ın uyarlayıp oynadığı Lear Mutfakta, Barış Arman’ın yazıp yönettiği Olağan-İçi Bir Gezi ve Ferdi Çetin’in yazıp Yeşim Özsoy’un yönettiği Terkedilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar festival kapsamında ilk kez tiyatroseverlerle buluşacak.

Paylaş.

Yanıtla