Şehir Tiyatroları’ndaki Cinsel Taciz Davasının İlk Duruşması Görüldü

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Uğur Arda Aydın ile müştekiler Mana Alkoy ve Nazife Aksoy katıldı. Tarafların avukatları ile İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden bir avukat da duruşmada hazır bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Uğur Arda Aydın’ın, 2012 yılındaki bir oyunun provasında Mana Alkoy’u, 2019 yılında ise kuliste Nazife Aksoy’u taciz ettiği belirtilerek, cinsel taciz suçundan hapis cezası alması isteniyor.

Duruşmada ifade veren müşteki Mana Alkoy sanığın sahnedeyken, yönetmenin bilgisi dışında ve oyunda yer almayan bir hareketi seyircinin göremeyeceği bir açıda kendisine yönelik olarak 2 kez tekrar ettiğini belirterek, şikayetçi olduğunu söyledi. Nazife Aksoy da bir oyun öncesi kuliste olduğunu, kuliste birileriyle karşılaştıklarında merhabalaştıklarını ve sanık Aydın’a merhaba dediği sırada, Aydın’ın kendisini dudağının çok yakınından öptüğünü, kafasını çekmese sanığın neredeyse dudağının öpeceğini, bu nedenle rahatsız olduğunu anlattı. Aksoy, daha sonra oyunun başladığını, yarım saat kadar sonra kısa bir ara verildiğinde perdenin arkasına gittiğini ifade ederek, “Bu esnada sanık Aydın, bana ‘hişt hişt’ diye seslendi. Bana doğru yürüdü ve el hareketiyle kendisine doğru yürümemi istedi. Yönetmen yardımcısı olduğu için oyunla ilgili bir şey söyleyecek sandım. İki eliyle başımdan tutup, dudağımın kenarından öptü. Neye uğradığımı şaşırdım, etrafıma baktım, çok sinirlendim, oradan ayrıldım. Kendimi çok kötü hissettim. Orada bir kapı vardı, kapıyı açtım, sanık biriyle konuşuyordu. ‘Bana böyle davranamazsın’ dedim. O da hiç unutmuyorum bana ‘Sen bana hiçbir şey yapamazsın’ dedi. Sahnedeki oyuna geri dönmek zorundaydım. Ama herkes bende bir tuhaflık olduğunu anladı. Sadece çok yakın bir arkadaşıma anlatabildim” diye konuştu.

Sanık Aydın, şehir tiyatrolarında genel sanat yönetmenliğine aday olduğu bir dönemde bu şikayetlerin yapılmasını çok manidar bulduğunu belirterek suçlamaları reddettiğini söyledi. Savunmaların alınmasının ardından mahkeme, tanıkları dinlemek üzere duruşmayı erteledi.

NTV

Paylaş.

Yanıtla