TİYATRO YARIŞMA DEĞİLDİR!

Tiyatro Yarışmaları Kaldırılıyor mu?

Tiyatro Yarışmaları Kaldırılıyor mu?

MEB Talim Terbiye Kurulu Konuyu Görüşüyor! MEB Talim Terbiye Kurulu Mevzuatı Geliştirme ve Şube Müdürü Adnan Sığın ile bugün telefonla görüşüldü. Adnan Sığın, Yarış(ma) Yarıştır(ma) kampanyasının sözcüleri tarafından iletilen somut taleplerin değerlendirildiğini, yaz ayı nedeniyle sürecin yavaş işlediğini [...]

Ödül Mevsiminde Küçük Yaşta İzleyici Nerede?

Ödül Mevsiminde Küçük Yaşta İzleyici Nerede?

Ceren Okur/ Tiyatro Ödüllerinde Çocuk Tiyatrosunun Yeri Tiyatro sezonunun bitmesine yakın bir yandan festivaller düzenlenirken bir yandan da çeşitli kurumlar tiyatro ödüllerini açıklayıp, düzenlenen törenlerle ödülleri sahiplerine verdiler. Gözlemin birincil ölçüt olduğu her ödül elbette şaibeleri beraberinde [...]

MEB Görüşmesi ve Yeni Bir Tiyatro Yönetmeliği Önerisi

26 Mart Cuma Günü 14.00’da “Tiyatro Bir Yarışma Değildir Kampanyası’nın somut taleplerini görüşmek üzere Ankara’da MEB/Talim Terbiye Kurulu Eğitim Öğretim Program Dairesi’nde 1 saatlik bir toplantı yapılmıştır. Kampanya sözcüleri olarak Doğa Koleji Drama ve Tiyatro Etkinlikleri Koordinatörü ve Tiyatro Boğaziçi [...]

Yarışmalar Olimpiyatlara Dönüştü!

Yarışmalar Olimpiyatlara Dönüştü!

“Tiyatro Yarışma Değildir” kampanyasını Bülent Sezgin başlatalı çok olmadı. Konu üzerine belirli çevrelerin dikkatleri çekildi ve resmi görüşmeler devam ediyor. Özel Okullar Birliği ile görüşmeler olumlu geçse de karar olumsuz çıkacak gibi görünüyor, ancak halen yazılı bir yanıt bekliyoruz kendilerinden. Milli [...]

Tiyatro Yarışma Değildir!

Tiyatro Yarışma Değildir!

Kültür ve sanatın rekabet, tüketim ve bir yargılama aracı olarak kullanılması biz eğitimciler açısından kabul edilebilecek bir durum değildir. Kültür-sanat alanında yarışmalar yoluyla oluşturulan aşırı rekabetçi mantık ve bu mantığın ürünleri olan jüri, sanat otoritesi, starlık gibi kavramlar yetişkinler gençler ve [...]

Eğitimci Emin Keşmer’den Kampanya Yorumu

Eğitimci Emin Keşmer’den Kampanya Yorumu

YARIŞMA YARIŞTIRMA ! Emin Keşmer Konumuz malum, “Tiyatroyla Yarışma Yarıştırma”  imza kampanyası. İyi niyetlerle düzenlenen imza kampanyaları beni irkiltir oldu. Küçümsediğim, haksız bulduğumdan değil ama "bir şey yapmalı" diyorum; eleştirmenin, beğenmemenin, yorumlamanın, olumlu olumsuz perspektifleri [...]

Çocuklar ve Tiyatro Yarışmaları

Çocuklar ve Tiyatro Yarışmaları

Günümüzde çocuklar, küçük yetişkinler olarak algılanmaya başlanmıştır. Çocuğa ait pedagojik özellikler göz ardı edilerek, çocuklar neredeyse konuşmaya başladıklarından beri kendilerini yetişkin dünyasında bulmaktadırlar. Günümüzde “çocuk” kavramı tartışıla dursun, çocukların kıyafetlerinden tutunda, [...]