Asilzade Olmak Zor İş!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünya tiyatrosunun en büyük klasiklerinden biri olan ‘Kibarlık Budalası’, Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde seyircisiyle buluşacak. Moliere’nin oyunu, Tiyatro Kedi oyuncuları tarafından sahneye konulacak. Hakan Altıner’in yönettiği, İpek Kadılar Altıner’in uyarladığı oyunun kostüm tasarımı Türkan Kafadar, dekor tasarımı Gizem Gürsel ve Sedef Kermen, ışık tasarımı Cengiz Özdemir’e ait.

Oyun, 17. yüzyıl Fransası’nda geçiyor. Cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak. Bunu gerçekleştirmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir.

ALAY KONUSU OLUYOR

Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve kızını da mutlaka bir ‘soylu’ ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Oyunda, neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür.

Haldun Dormen, Ebru Cündübeyoğlu, Tarık Papuççuoğlu, Atılgan Gümüş, Özlem Çakar, Abdül Süsler, Elif Çakman, Dilek Aba, Oral Özer ve Erez Ergin Köse rol aldığı ‘Kibarlık Budalası’, 27 Ağustos Cuma, saat 21.00’de, Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde sahnelenecek. Biletler, Biletix’te. Tam 45 TL, Öğrenci 35 TL.

Habertürk

Paylaş.

Yanıtla