14. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul’un en renkli festivallerinden olan 14. Uluslararası  İstanbul Kukla Festivali, 4-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.  New York’lu tiyatro grubu Concrete Temple Theater’in “Bird Machine” adlı oyunuyla başlayacak olan festivalde ünlü yönetmen Derviş Zaim’e de onur ödülü verilecek.

İstanbul’u adeta bir kukla şölenine çeviren 14. Uluslararası  İstanbul Kukla Festivali,  bu sene 4-14 mayıs tarihleri arasında izleyici ile bulaşacak. Cengiz Özek’in sanat yönetmenliğinde gerçekleşecek olan festivalin açılışı 4 Mayıs’ta Kenter Tiyatrosu’nda ABD’den katılan Concrete Temple Theater’in “Bird Machine” adlı gösterisiyle yapılacak. Festivale sergi ve film gösterileri de ayrı bir renk katacak. Festival’de Almanya, ABD, Fransa, Endonezya, Hollanda, Norveç, İsveç, İtalya, İspanya, Avusturya, Slovenya, Yunanistan ve Türkiye’den önemli kukla tiyatroları sahne alacak.

Festival Onur Ödülü Derviş Zaim’e

Son filmi “Gölgeler ve Suretler”de gölge oyunu metaforu üzerinden 1974 Kıbrıs harekâtına giden süreci işleyen ünlü yönetmen Derviş Zaim’e geleneksel gölge tiyatrosunun özünü  evrensel ve çağdaş bir bakışla yorumladığı için,  Uluslararası İstanbul Kukla Festivali onur ödülüne “Gölgeler ve Suretler” filmiyle layık görüldü. Film ayrıca, festival kapsamında bir kez daha izleyici ile buluşacak.

Festival açılışı, New York’lu tiyatro grubu Concrete Temple Theater’dan

“Bird Machine” adlı gösterisiyle festivalin açılışını yapacak olan New York’lu çalışmalarını sürdüren Concrete Temple Theater’, değişik disiplinleri bir arada kullanan oyunlar hazırlamalarıyla dikkat cekiyor. Festival kapsamında izleyiciyle bulaşacak olan “Bird Machine” seyircilere iki dünyayı, iki teknolojiyi deneyimleyeme fırsatı sunacak.  The Concrete Temple Theatre’in en başarılı gösterilerinden olan oyun, seçkin oyunculuk ve şaşırtıcı görselleriyle seyirciyi şaşırtmaya hazırlanıyor.

Değişik Kukla Teknikleri, Kukla Severleri Coşturacak!

Festivale Almanya’dan katılan Kabare Pupala ve Yunanistan’dan Antamapantahoy varyete tarsı hazırlanımş kuklanın en güzel örneklerini sunacaklar.  Avusturya’dan Lab.luck’dan değişik tiyatro disiplinlerinin bir araya getirildiği “Mutluluk hangi yönde” adlı oyunu, Endonezya’dan Behind the Actors geleneksel tiyatro formuyla günümüz tiyatrosunun güzel bir sentezi ile izleyicilerin karşısına çıkacak. Fransa’dan La Salamandre’den cam küre ile ipli kuklanin kontağını, Hollanda t’ Magisch Theatertje ve Ananda Puijk Company yoğun görselliğe sahip karışık kukla teknikleri bir araya getirildiği “Cantos Animata” ve “Momentum”, İspanya’dan Toni Rumbau – La Fanfarra’nin gölge tiyatrosu ve el kuklası tekniklerinin bir araya kullanıldığı “Full Hands” adlı oyunu, İsveç’den Staffan Bjorklunds Teater’dan özellikle 3 yaş üstü çocuklar için masa kuklası tekniğinde “Two on toe”’u, kukla sanatının farklı tekniklerini sunacak.  İtalya’dan Gianluca Di Matteo Napoli’nin geleneksel el kuklası Pulcinella’yi, Norveç’den canlı jazz müziği eşliğinde değişik tekniklerde yorumlanan kuklaları, Slovenya’dan Puppet Theatre Nebo masa kuklası tekniğinde ilginç bir çalısma festival seyircileriyle bir araya gelecek.

Türkiye’den Ahsap Cerceve’nin son oyunu “Hamlet”’i, Bakırköy Belediye Tiyatrolarından Ali Yenel’in sahneye koyduğu “Aklı Havada” adlı oyunu, Cengiz Özek Gölge Tiyatrosundan Karagözün modern bir şekilde yorumlandığı “Çöp Canavarı” ve “Büyülü Ağaç’ı, İBB Şehir Tiyatroları’ndan 2010/2011 tiyatro mevsimi oyunlarından “Surname 2010”, “Karagöz Balıkçı” ve “Cambazhane” adlı oyunları, Kent Oyuncularından çocuklar için hazırlanmış “Rapunzel’i, Kurmalı Salyangoz’dan “Dört Mevsim” adlı oyunu, Tiyatro BeReZe’den ise obje tiyatrosu tekniğinde “Kayıp Eşya Bürosu” ile festivale renk katacak.

Festival kapsamında ayrıca kukla severler sergi, film ve konferanslarla zenginleştirilmiş bir festival deneyimi yaşayacaklar. Bu yıl festival kapsamında İpin Ucu, Gölgenin Doğuşu: Endonezya, Karagöz Figürleri sergilerini gezebilecekler. Anders Rønnow Klarlund’un 2004 yılında çektiği, kurgusu ve kukla kullanımı açısından sinemaseverlerden büyük ilgi gören “İpler” filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

Barcelona’dan festivale katılan Toni Rumbau hazırladığı oyunun yanı sıra 13 Mayıs 14:00’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde kukla meraklıları ile bir araya gelecek.

Festival Bütün İstanbul’a Yayılıyor

Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Kültür Merkezi, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, İtalyan Kültür Merkezi, Avusturya Kültür Ofisi, Pera Müzesi, Ümraniye Meydan AVM ve Kukla İstanbul tarafından desteklenen festival, Fransız Kültür Merkezi, Kukla İstanbul, Kenter Tiyatrosu, Sefaköy ve Halkalı Kültür Merkezi,  Kozyatağı Kültür Merkezi, Devlet Tiyatrolari Küçük Sahne, Pera Müzesi, Yunus Emre Kültür Merkezi, Zeytinburnu Kültür Merkezi, Haldun Dormen Sahnesi, İBB Şehir Tiyatroları ve Ümraniye Meydan AVMde izlenebilecek.

Bilet Satış Noktaları

Oyun biletlerini ise, Biletix,  Devlet tiyatroları, Cevahir sahnesi 0212-380 12 38 ve Küçük Sahne 0212-244 52 56 gişelerinden, İstanbul Metrosu Taksim girişi sergi salonundan ve oyun saatlerinden bir saat önce salon girişlerinden alınabilir. Bilet ücretleri ise tam 20 TL. İndirimli 15 TL.

Detaylı bilgi için

Kukla İstanbul 0212 243 16 02 – 0212 243 47 04 ve  www.istanbulkuklafestivali.com – info@kuklaistanbul.com

Paylaş.

Yanıtla