Kayıp Eşya Bürosu 17 Nisan’da Taksim’de

Tiyatro BeReZe 2010-2011 sezonunda, her yaştan seyircinin keyifle izleyebileceği ‘Kayıp Eşya Bürosu’ ile sahnelerde.

YAZAN: Sevim AK OYUNLAŞTIRAN: Elif TEMUÇİN, Firuze ENGİN
OYNAYANLAR: Güray DİNÇOL, Firuze ENGİN, Bilge GÜLTÜRK
REJİ ASİSTANI ve TEKNİK: Eren AZAK
KOSTÜM – AKSESUAR TASARIM: Hilal POLAT

Oyun, sahibi tarafından takside unutulan sardunya çiçeğinin kayıp eşya bürosuna gelmesiyle başlar. Kayıp eşya bürosunun sakinleri yeni gelmiş ve unutulmuş olmanın hüznünü yaşayan sardunyaya başta merak ve çekinceyle yaklaşırlar. Sardunya burada olmaktan hoşnut değildir, mutsuzdur , evine geri dönmek istiyordur. Kayıp eşya bürosunun eskileri, ona kendi hikayelerini anlatırlar. Ve burada olmanın hiç de kötü bir şey olmadığına ikna etmeye çalışırlar sardunyayı. İhtişamli günlerini özleyen bir tiyatro kostümü, bulunduğu evin acı tatlı tüm anılarına ortak olmuş telefon, hayatı yollarda geçmiş eski bir valiz, dans pistlerine ait şık bir kadın ayakkabısı, üzerine yazı yazılmasını istemeyen kağıt, ıslanmaktan nezle olmuş bir şemsiye gibi sayısız obje hikayeleriyle Sarduya’yı yabancı olduğu bu kayıp eşya dünyasına alıştırmaya çalışırlar. Sardunya içinse bu alışma süreci hiç kolay değildir.

Unutulmuş olmanın acısına, ihtiyacı olan ışıktan yoksun karanlık büronun ortamı eklenince sardunyayı bir umutsuzluk sarar. Sardunya hiç tanımadığı bu yerde, yeni arkadaşlarının arasında mutlu olabilecek midir? Gece olup herkes uykuya daldığında Sardunya yalnız başına ağlar ve hiç uyuyamaz. Sabah olup güneş doğduğunda kayıp eşya bürosunun sakinlerini bir sürpriz beklemektedir.

Bir Obje Tiyatrosu Çalışması Olarak Kayıp Eşya Bürosu

Çocuğun objeyle ilişkisi doğumun hemen ertesinde, dokunma duyusunun gelişimiyle başlar. Yine çocuk için iletişimsel becerilerin ve düş gücünün gelişmesinde objeler son derece önemlidir. Çoğu zaman çocuğun ilk ya da en değişmez oyuncakları gündelik nesnelerdir. Gündelik nesnelerin sahnede kendi özgün biçimlerini koruyarak canlandırıldığı ‘obje tiyatrosu’ bu gün çağdaş çocuk tiyatrosunda önemli bir tür olarak kabul edilmektedir. Tiyatro BeReZe’nin ikinci obje tiyatrosu çalışması olan Kayıp Eşya Bürosu’nda; sardunyanın yaşadıkları çocuklar için oldukça tanıdık bir eylem olan ‘gerçek bir nesneyi oynatma’ yoluyla anlatılmaktadır. Bir başka deyişle Kayıp Eşya Bürosu’nun başrol oyuncuları nesnelerdir.

Çocuk edebiyatının tanınmış yazarlarından Sevim Ak’ın aynı adlı hikayesinden uyarlanan oyunda; çocukların okula başlarken yaşadığı ürkekliğin arkadaşlıklar kurarak dönüşüme uğraması, sardunyanın yeni yaşamına alışma çabasıyla benzerlik taşımaktadır.

Adres: 2. Kat –  İstiklal Caddesi, Olivio Çıkmazı, Olivio Han(Barcelona Pastanesi’nin köşesinden dönünce soldaki ilk apartman, ikinci kat.)

0 212 292 32 47 – 05327725091

Ayrıntılı bilgi için: www.tiyatrobereze.com

İZLEYİCİ GÖRÜŞLERİ

-Bugün (11.01.2011Salı günü) ALEV Anaokulu olarak “Kayıp Eşya Bürosu” adlı oyununuzu seyrettik. Oyununuzda eşyaları konuşturmaktaki ustalığınızla hem öğrencilerimizin hem de biz öğretmenlerin takdirini kazandınız. Daha önce hiç seyretmediğimiz türde 4-6 yaşa uygun “tiyatro işte budur” denilecek bir oyundu. Bu ülkenin sizin gibi sanatçılara ihtiyacı var. Alın teriniz ve tüm emekleriniz için çok çok teşekkür ederiz.

ALEV Anaokulu Ailesi adına Ayşe İlknur Şengül,

Özel ALEV Anaokulu Müdürü

-Tiyatro Bereze’nin keyifli ve enerjik performanslarıyla sergiledikleri Kayıp Eşya Bürosu’nu öğrencilerimiz büyük bir ilgiyle izlediler. Kayıp eşyalar arasında da en çok maydonozu sevdiler. Böyle bir oyunu izleyen çocuklarımızın kendi oyunlarında gerçek nesnelere daha çok yer vereceklerine inanıyoruz. Eve geldiklerinde ellerine bir demet maydonoz alıp onu zıplatarak “Çürüyorum! Çürüyorum!” demeye başlarlarsa şaşırmayın. Ve Tiyatro Bereze’nin oyunlarını takip etmeyi unutmayın.

(Küçük Ağaç Anaokulu blogundan alınmıştır.)

-Ben hep diyorum cansız eşya yoktur, onları göremeyen gözler vardır… Hem ne demiş çaydanlık, kayıp eşya yoktur bulunmuş eşya vardır. Düşünenden yazana çizenden oynayana çok yaşayın… — Yıldız Yaman

Yorum


işlemi tamamlayınız: