Oyunculuk Sanatı

Oyunculuk Sanatı
(…ve Bu Sanatta Ustalaşmak)

Bir kitap okuyup oyuncu olunmaz. Hatta birçok oyuncu, hiç kimseye oyunculuğu öğretemeyeceğinizi bile iddia edebilir. Ancak bu konuda tonlarca kitap vardır ve yüzlerce kurum oyuncu adayları için kurslar düzenlemektedir. Her tür sanatın icrası için şu ya da bu şekilde aynı durum söz konusu olduğundan buna şaşırmamak gerekir. Belli psikolojik önkoşullar olmaksızın bir oyuncu olunamasa da, bu koşullar kişinin oyuncu olmasını da garanti etmez. Baştaki heves beslenmek zorundadır, ancak bu aşamadan sonra okuma ve eğitim süreçleri bir işe yarayabilir.

Amatör oyuncularla profesyonel oyuncular arasındaki farkın teknik olduğu sıkça dile getirilir, ancak bu tekniğin neleri kapsadığından genellikle söz edilmez. Bu kitap boyunca söz konusu tekniklerin, diğer şeylerin yanı sıra, ses eğitimi ve kullanımını, nefes kontrolünü ve bedenin tam fiziksel kontrolünün sağlanmasını içerdiği anlaşılacaktır. Dahası, her profesyonel oyuncu uzun performanslar boyunca gücünü korumalıdır. Tüm bu kazanımlar, elbette, zaman ayırabildikleri takdirde amatörlerin de ulaşabileceği şeylerdir.

Amatörler ve müstakbel profesyoneller için bu kitap yaklaşım biçimlerine, zihinsel süreçlere ve kişinin bir oyuncu olarak gelişimi ve olgunlaşması için gerekli diğer yeteneklere dair temel bir giriş niteliğindedir.
(Tanıtım Bülteninden)

Yazan:  David Carter

Çeviren: Barış Baysal

Kapak Tasarımı : Semiha Şahin

Kalkedon Yayıncılık, 2011.

Yorum


işlemi tamamlayınız: