Spolin Doğaçlama Atölyesi Mayıs'ta İstanbul'da

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viola Spolin card NWUDoğaçlamanın büyükannesi Viola Spolin’in yarattığı metodun Türkiye’deki adresi Spolin-İst ile Spolin Atölyesi İ 17 Mayıs’ta başlıyor!

“Viola Spolin’in kitabı kutsal kitap gibidir.”

Rob Reiner, Yönetmen  (The Bucket List, A Few Good Men, When Harry Met Sally)

Şu sıralar Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’nin hakkında “Viola Spolin; Improvisation and Intuition” (Viola Spolin; Doğaçlama ve Sezgi) isimli bir sergi açtığı yönetmen, eğitmen ve yazar Viola Spolin, oğlu Paul Sills ile beraber, içlerinde SPOLIN-IST’in kurucusu Ege Maltepe’nin hocası Oscarlı yönetmen Mike Nichols’ın da bulunduğu, ilk jenerasyon doğaçlamacıları yetiştirmiştir. 1950’lerden bugüne Amerikan tiyatro ve sinemasına yön veren bu jenerasyonla yayılan Spolin tekniği, eğitim psikolojisinden, iletişime, doğaçlama komediden oyun yazarlığına kadar geniş bir alana etki etmiştir.

Paul Sills’in New York’taki okulundan mezun olan oyuncu Ege Maltepe yönetimindeki SPOLIN-IST 2009‘dan bu yana Spolin doğaçlamasını Türkiye’ye taşımak amacıyla çalışmalarda bulunuyor. Spolin kitaplarının editörü yönetmen Carol Sills’in de asistanlığını yapan Maltepe, Amerika’daki doğaçlama geleneğinin ilk Türk temsilcisi.

17 Mayıs’ta başlayacak olan SPOLIN ATÖLYESİ yaratıcılığını geliştirmek isteyen herkese açık. New York’ta yaşayan oyuncu, ve eğitmen Ege Maltepe, bu sezon New York’taki ilk livestream performans festivali WiredArts Fest’te kendi yazıp oynadığı son oyunu TITS ve bu oyun için yarattığı Bade Gediklioğlu isimli Türk karakter ile dikkat çekti. Maltepe daha önce de Variations After Joe ve Tea For 3 isimli oyunlarını Off-Off Broadway sahnelerinde sergilemişti.

Spolin tekniğinin temel konularını kapsayacak olan SPOLIN ATOLYESI’nin ardından katılımcılar ileri seviyelerdeki çalışmalarla eğitime devam edebilecekler. 17-18-19-24-25-26 Mayıs tarihlerine yayılarak toplamda 20 saat sürecek olan bu yoğun çalışmanın kontejanı 10 kişi ile sınırlı.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için SPOLIN-IST’ten Çağlar Aral’a ulaşılabilir:

caglar@spolinist.com

0533 309 2992

www.spolinist.com

Paylaş.

Yanıtla