Bakanlık Sansürü DT Genel Müdürünü İstifa Ettirdi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanat kurumlarını Türkiye Sanat Kurulu’na (TÜSMustafakurtAK) devreden yasa tasarısına karşı çıkmasıyla tanınıan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un istifasının altından, klasik Alman edebiyatının en büyük yazarlarından Johann Wolfgang von Goethe hakkındaki bir oyundaki ‘erotik‘ addedilen ifadelere Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen sansür çıktı.

Hürriyet gazetesinin ‘iddia‘ olarak verdiği habere göre, bakanlık bünyesindeki bir okuma ekibi Devlet Tiyatroları’nın bu sezon sahneleyeceği bazı oyunların orijinal metinlerinde inceleme yaparken, iki oyunda ‘küfürlü ve erotik’ ifadeler tespit etti. Bunlardan biri, Goethe’nin alt sınıftan bir kadınla evlenerek taşraya taşınması sürecini anlatan ‘Güneş Batarken Bile Büyük’oyundu; Kazım Akşar’ın yazıp sahneye koyduğu oyundaki “Seninle yatmak istiyorum” ve “Tavşan gibi inlerim” gibi repliklerin de bulunduğu bölümlerin çıkarılması isteniyordu.

‘Erteleyin’ talimatı

Devlet Tiyatroları da Bakanlığa, söz konusu bölümlerin yönetmen tarafından çıkarılıp ‘yeni’ haliyle sahneleneceği bilgisini verdi. Ancak Bakanlık, o bölümlerin çıkarılıp çıkarılmadığının ‘yerinde görülmesi’ amacıyla oyunun prömiyerin ertelenmesi için Genel Müdür Kurt’a talimat verdi. Bakanlık, ”oyunların yeterince hazırlanmadan sahneye konulacağını, ertelemeyle bu sorunun da giderileceğini” savunuyordu.

‘İmaj peşinde’ iddiası

Ancak Devlet Tiyatroları yöneticileri erteleme talebini reddetti ve Kurt, dün ‘Güneş Batarken Bile Büyük’ oyununun prömiyeri öncesinde Bakan Ömer Çelik’e istifasını sundu. Bakanlık yetkilileriyse, Kurt’un hakkındaki bir soruşturma nedeniyle zaten görevden alınacağını ve erken davrandığını savundu. Yetkililer, Kurt’un bu hamleyle ‘sansüre direnen bürokrat’ imajı yaratmak istediğini öne sürdü.

Açıklama yapmadı

Kurt, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ve Güzel Sanatlar genel müdürlüklerini lağvederek sanat kurumlarını Türkiye Sanat Kurulu’na (TÜSAK) devreden yasa tasarısına karşı çıkmasıyla tanınıyordu. Yaklaşık bir buçuk yıl önce görevden alınan Lemi Bilgin’in yerine Devlet Tiyatroları’nın başına ‘vekaleten’ atanan Kurt, istifası hakkında henüz bir açıklamada bulunmadı.

Diken

Paylaş.

Yanıtla