İstanbul Valiliği Açık Alanlarda Konser, Gösteri ve Festivalleri 14 Eylül’den İtibaren Yasakladı!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koronavirüse ilişkin yeni tedbirler alındığını açıklayan İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Açık alanlarda konser, gösteri, festival vb. etkinlikleri yasaklandığını duyurdu. Kararın İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından bugün yapılan toplantı sonrasında alındığı belirtildi. İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisinin 89 sayılı kararınca yasaklar 12 Eylül Cumartesi sabahında başlayacaktı ancak Meclis yeni bir karar alarak kararları 14 Eylül Pazartesi’ye erteledi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin başarıya ulaşması için İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgeler ile maske takma zorunluluğu getirilmiş, şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığına düzenlemeler yapılmış, düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere kısıtlama getirilmiştir.
Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere, alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından bugün yapılan toplantı sonrasında alınan 89 sayılı karar ile 12.09. 2020 tarihinden itibaren;

1- Kültür ve Turizm Bakanlığı veya İstanbul Valiliği Günübirlik Deniz Turizmi Kurulunca belgelendirilen gezi, spor, eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında, gezi, tur ve restoran teknelerinde, ticari yatlarda, Şehir Hatları işletmesi, Turyol, Dentur, Avrasya, Mavi Marmara vb. işleticiler tarafından gezi, spor, eğlence amaçlı olarak; deniz turizmi hizmetinde faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında; düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

2- Açık alanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb. etkinliklere itibaren hiçbir surette müsaade edilmeyecektir. Herhangi bir mağduriyete neden olunmaması için alınan kararlara uyulması önem taşımaktadır.

Yapılacak denetimlerde alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili olarak adli işlem başlatılacaktır.”

Meclisin 90 sayılı kararında ise kararlar 14 Eylül’e ertelendi.

EVRENSEL

Paylaş.

Yanıtla