Kadıköy’de Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşüne Engelleme

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mimesis Haber / Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun Kadıköy Belediyesi ile birlikte üç senedir Kadıköy’de gerçekleştirdiği Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşü engellendi.

Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun duyurduğuna göre, platforma iletilen gerekçe “etkinlik alanının İstanbul Valiliği tarafından belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri alanı içerisinde olmadığı, yaya trafiğini olumsuz yönde etkileyebileceği ve ticaret hayatının olağan akışını engelleyebileceği”. Platformun ısrarları sonucu yapılan görüşmede verilen sözlü cevapta ise “seçim arifesinde güvenlik sorunu yaratabileceği” belirtildi.

Platformun açıklaması şöyle devam ediyor:

“Bir yasağın söz konusu olmadığını ileten Kadıköy Kaymakamlığı bize Salı Pazarı’nı uygun görmüş. Trafiğe engel teşkil etmemek kaydıyla! E-5 kenarındaki insansız ve trafiğe kapalı bir alanda trafiğe nasıl engel teşkil edileceğini anlamak mümkün değil. Futbol maçlarının olduğu gün tüm yolları kapatıp Kadıköy halkını, biz Kadıköy tiyatrolarını ve esnafını canından bezdirirken gıklarının çıkmadığı malumumuz. Ayrıca hoparlör, megafon, mikrofon kullanmadan kutlamalıymışız Tiyatro Günü’nü. Toplumdan uzak ve sessizce, seçim gürültüsünü engellemeden kutlayın diye anlıyoruz.

Son yıllarda Kadıköy’ü, bir Tiyatro Vahası haline getiren, onlarca salon yüzlerce oyun ile tiyatronun şenliğini seyircilerimizle buluşturan bizler, her koşulda sözümüzü nasıl söylediysek 27 Mart günü de öyle söyleyeceğiz. Seyircilerimizi, diğer sanat alanlarından sanatçı dostlarımızı, Kadıköy halkını ve de esnafını bizim için özel olan bu günü birlikte kutlamaya, sözümüzü paylaşmaya davet ediyoruz.”

Program:

27 Mart Çarşamba saat 12.00’de Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde toplanılacak.

12.30’da basın açıklaması için Süreyya Operası’na geçilecek. Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun ve Oyuncular Sendikası’nın açıklamalarının ardından Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun 27 Mart bildirisi okunacak.

14.30’da Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin bahçesinde Kolektif İstanbul Grubu’nun vereceği konserle kutlama sona erecek.

Paylaş.

Yanıtla