Antiyap ve Özbekistan Arasında Kültürel İşbirliği

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mimesis Haber/ Son dönemde ASSİTEJ üyesi tiyatro gruplarının başarılı proje haberlerine bir yenisi daha eklendi. Ankara Tiyatro Yapımcıları Antiyap Başkanı ve Tiyatro Pembe Kurbağa Sanat Yönetmeni Ali Nihat Yavşan’ın tiyatro alanındaki uluslararası işbirliği anlaşmasını okuyucularımıza duyurmak istedik.

Özbekistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kültürel ve sanatsal ilişkilerin geliştirilmesi için, Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği- AnTiYap ile, yaratıcı işbirliği kurarak, oyun yazarları, yönetmenler, sanatçılar, oyuncular ile personelin hizmet ve deneyimlerini paylaşmak ve işbirliği içinde üst düzey yerli ve yabancı sahne yapımları oluşturmak ve uluslararası festivallere katılım sağlamak ve tarafların tiyatro alanındaki etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanan protokolü AnTiYap adına başkan Ali Nihat Yavşan, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür Heyeti adına Surkhandarya Bölgesi, Çocuk Tiyatrosu Direktörü Berdimuratova Olmakhon Elmurzaevna imzaladı.

Kültürel anlaşmada; Özbekistan ile Türkiye arasında tiyatro sanatı ve yaratıcı alanlarda işbirliğinin kurulması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Türk yönetmeni tarafından Özbekistan’da, Özbek yönetmeni tarafından Türkiye’de ulusal dramaturjiden oyunlar sahnelenmesi, festivaller, ustalık sınıfları, oyun yazarları, yönetmenler, sanatçılar, aktörler için yaratıcı toplantılar düzenlenmesi, yaratıcı personelin -oyun yazarları, yönetmenler, sanatçılar, aktörler- eğitimi konusunda ortak projeler geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Anlaşma için düzenlenen törene AnTiYap Başkanı, Tiyatro Pembe Kurbağa Sanat Yönetmeni Ali Nihat Yavşan ile Yönetim Kurulu üyesi, Özgür Sahne Sanat Yönetmeni Turgay Ön, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür heyeti adına Surkhandarya Bölgesi Çocuk Tiyatrosu Direktörü Berdimuratova Olmakhon Elmurzaevna, Semerkant bölgesi Kattakurgon Drama Tiyatrosu Yönetmeni Tugalov Botir Bakhromovich, Kattakurgon Dram Tiyatrosu Baş Rejisörü Yakubov Kutlimurod Boltaboevich ile Korakalpok Kukla Tiyatrosu Direktörü Mametaliev Usmonaddin Khazzadinovich katıldı.

Ali Nihat Yavşan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Tiyatro çok katmanlı bir sanat, her iki ülkenin geleneklerinden gelen farklı kültürel katmanlar var. Tiyatro ile ülkelerin kendi geleneklerinden geçmişten bugüne, bugünden geleceğe taşıyacakları değerlerle birlikte çıkaracağımız sanatsal ürünlerin çok daha nitelikli olacağını düşünüyoruz. Sanatın evrensel dilini kullanarak sanatın devrimci, birleştirici gücü ile özünde var olan kültürel yakınlığımız daha da gelişecektir. İki taraf da bu anlaşmayla oluşacak olan sanatsal alışverişin heyecanını yaşıyor.

Biz Tiyatro Pembe Kurbağa olarak 39 yıldır yaptığımız çocuk tiyatrosunun farklı bir kanaldan beslenecek olmasını da heyecanla karşılıyoruz. Çocuk tiyatrosunda masallara dayanan bir yanımız var, bu yanımızın, biraz da Özbek masallarından besleneceğini düşünüyoruz. Bu beslenmenin, genelde ülkemizdeki çocuk tiyatrosuna, özelde de kurumumuzun tiyatro anlayışına çok farklı bir deneyim olarak yansıyacağına inanıyoruz.”

İmza töreninin ardından Ali Nihat Yavşan’a Özbek kaftanı giydirildi.

Paylaş.

2 yorum

  1. Turgay ön Tarih:

    Merhaba, Antiyap Özbekistan arasında kültürel işbirliği yazısında adı geçen tiyatro Özgür tiyatro değil ÖZGÜR SAHNE dir
    Düzeltilmesini rica ederim
    Turgay Ön
    Özgür Sahne kurucu ve sanat yönetmeni

Yanıtla