PEN’den Can Yücel Yasağına Tepki

can-yücelPEN Türkiye Merkezi, Can Yücel’in şiirlerinden oluşan Can oyununun Edirne valiliğince yasaklanmasını kınadı.

PEN Türkiye Merkezi, Genco Erkal’ın Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı CAN isimi tiyatro oyununun Halk eğitim Merkezi’nde sahnelenmesinin Edirne Valiliği’nce yasaklanmasına tepki gösterdi.

PEN’den yapılan açıklamada “Son günlerde kültür ve sanat dünyamıza şimdiye dek görülmemiş bir açık şiddet uygulanmaktadır” dendi.

“Daha önce Türkiye’nin çeşitli illerinde defalarca temsil edilmiş, Can Yücel’in şiirlerinden oluşan CAN oyununun Edirne Valiliğince yasaklanması kabul edilmez bir baskı ve şiddet olayıdır.

“Yine bugüne dek sadece sanatlarıyla ve yazılarıyla varlık göstermiş, değer oluşturmuş sanatçı ve yazarların iktidar yandaşlarınca hedef gösterilip tehdit bombardımanına tutulmalarını kınıyor, tehdit ve baskıyla korkutulmaya çalışılan yazar ve sanatçıların yanında olduğumuzu bildiriyoruz.”

Ne olmuştu?

Kemal Kocatürk’ün, Can Yücel’in şiirlerinden oluşturduğu oyunu Edirne’de de 20 Mayıs’ta sergilenmek üzere, Edirne Gençlik Kültür Evi’nin davet ettiği oyun için valilik, kulüpteki gençlerden oyunun metni istedi.

Kemal Kocatürk de bu talep üzerine metni gönderdi ancak ‘incelenmesi için değil, valilikte bulunması amacıyla’ gönderimi yaptığını belirtti. Ancak Edirne Valiliği ‘yapılan inceleme sonucunda 20 Mayıs’taki gösterimi iptal ettiğini gönderdiği yazı ile bildirdi.

Valilikten müdür yardımcısı Kemal Soytürk’ün Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğüne yolladığı açıklamada ‘Müdürlüğünüz Mimar Kemaleddin Kültür ve Tiyatro Salonunda Edirne Gençlik Kültür Evi tarafından sergilenmek istenen “CAN” isimli tiyatronun metni incelenmiş olup, sergilenmesi uygun görülmemiştir’ deniliyor.

Oyunun yönetmenliğini ve oyunculuğunu üstlenen Kemal Kocatürk, ‘İleri demokrasi vaatleriyle iktidar olan hükümetin atamış olduğu il eğitim müdürlerinin ve kadrolarının hangi kafalardan oluştuğunun acı bir göstergesidir bu yasak. Can Yücel gibi ülkemizin en önemli şairlerinden birini yasaklamaya kalkmak ancak beyinleri örümcek ağı bağlamış insanların işidir. Bu ileri demokrasi değil olsa olsa ileri faşizm örneğidir’ diyerek müdür yardımcısı Kemal Soytürk’ü kınadığını ve Valililiğin özür dileyerek bu kararı geri almasını beklediğini ifade etti.

Kocatürk, bu yasaktan sonra oyununu Edirne sokaklarında oynayacağını ifade ederek “Edirne’ye gidip oyunu sokakta onlara inat oynamayı planlıyorum” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Twitter’dan ekibi oyunu 20 Mayıs’ta Edirne Saraçlar Caddesi’nde sahnelemeye davet etmişti.

İMCTV