Muhittin Böcek: 31 Aralık’a Kadar Altın Portakal Film Festivali’ni Yapacağım

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, iptal ettikleri 60. Altın Portakal Film Festivali’ni 2023 bitmeden yeni bir sanat ekibiyle bakanlıklardan kuruş istemeden yapacaklarını açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, iptal ettiklerini açıkladığı 60’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni 2023 bitmeden yapacaklarını söyledi.

Başkan Böcek, dün gece katıldığı “Kübra Par’la Farklı Açılar” programında 31 Mart yerel seçimlerinde “Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni özüne döndürmek için” söz verdiklerini hatırlattı.

“FETÖ SUÇLAMALARINI MUHATAPLARINA GÖNDERİYORUM”

Festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ile 4 yıldır çalıştıklarını, hiçbir problem yaşamadıklarını belirten Böcek, “5’inci yılda bu iş oldu. Hükümet devreye girdi ve bakanlar açıklama yaptı. Eski bir sinemacıyım. Çocukluğumdan beri çok film oynatmış biriyim. Festivali özüne döndürmem de bundan gelir. Göreve geldiğimizde festival sadece uluslararasıydı. Ne kısa ne uzun metraj ne de belgeseller yapılmaz olmuştu. Bunu özüne döndürdük. 4 yıldır problem olmadı. Kimlerin FETÖ’cü olduğunu, kimlerin neler yaptığını Türkiye iyi bilir. Şehit torunuyum. Bu konularla ilgili asla ve asla benim üzerime, benim belediyeme ve Altın Portakal’a böyle gelip, ucuz siyaset yapılamaz. FETÖ suçlamalarını muhataplarına gönderiyorum. Önümüzdeki günlerde yeni festival yönetimi atayacağım” dedi.

POLİS “KANUN HÜKMÜ” FİLMİNİN KOPYASINI ALDI

Başkan Böcek, “Kanun Hükmü” belgeseliyle ilgili 3 bakanlığın devreye girdiğini belirterek, “[Dün] Saat 16.00’da polis ekipleri Atatürk Kültür Merkezi’ne geldi ve orada filmin kopyasını istedi. ‘Bu konularla ilgili Altın Portakal’ın tartışılmasına müsaade etmeyeceğim’ dedim. Troller yazarak siyaset yaptılar. Ucuz siyaset yapanların yanına da bunu bırakmayacağım” diye konuştu.

“BAKANLIKLARDAN KURUŞ İSTEMEDEN YAPACAĞIM”

Altın Portakal Film Festivali’ni yıl sonuna kadar yapacaklarını açıklayan Böcek, “Altın Portakal Film Festivali’ni Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, bu yıl bitmeden yapacağım. Bakanlıklardan hiçbir kuruş istemeden Altın Portakal’ın 60’ıncısını yapacağım. Tüm sanatçılarımızın, sinema emekçilerinin desteğiyle yapacağım. Bunu Türkiye görecek” dedi.

​Altın Portakal Film Festivali öncesinde hiçbir filmi izlemediğini aktaran Böcek, “Hiçbir seçici kurulu etkilemedim. ‘Şunu seçin, bunu seçmeyin, şurada torpil yapın’ demedim. Bu konuları herkesle görüşen, açık sözlü biriyim. Festival bir alındı, bir iptal edildi. Bununla ilgili filmi çekmek için zaten Anayasa Mahkemesi’nden izin alınmış duyduğum kadarıyla. Festivalde 5’inci yıldayım. 4 yıldır hiçbir problem olmadan geldik ama en önemli yılımız Cumhuriyetin 100’üncü yılında, festivalin 60’ıncı yılında böyle bir problem yaşadık. Altın Portakal’da 2 milyon lira ödülümüz var. Bu insanların bir emeği var. Bunlar, gerçek emekçidir. Altın Portakal’a böyle bir FETÖ yakıştırmasını yakıştırmıyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında, 2023 yılı içerisinde 60’ıncı Altın Portakal’ı yapacağım. 31 Aralık’a kadar festivali yapacağım” diye konuştu.

“AKP’YE GEÇMEK İÇİN YAPMIŞ OLABİLİR”

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Oktay Başaran’ın “FETÖ propagandası” suçlamalarını eleştiren Başkan Böcek, “AKP’ye geçmek için yapmış olabilir. Öyle durumları var. Yiğidi gözünden tanırız. Arkadaşımızı çok iyi tanıyorum. Vekil bıraktığım birisiydi. Yaptığı açıklamanın sonucunu kısa zamanda tüm Türkiye görecektir. Görevden almam, başka partiye geçecek. Parti gereğini yapacaktır” dedi.

NE OLMUŞTU?

Yönetmen Nejla Demirci’nin ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeseli, belgeselde yer alan kişilerden birinin yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinden kaldırılmıştı.

Konuyla ilgili 22 Eylül’de açıklama yapan Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, yargı süreci bitene kadar filmin festivalden çıkarıldığını duyurmuştu. Ardından festivalin jüri üyeleri bu şekilde görevlerini yerine getiremeyeceklerini açıklamış, festivaldeki bazı yarışma filmleri de festivalden çekilmişti.

Evrensel

Paylaş.

Yanıtla