Bakan Günay’dan Tiyatro Çıkışı

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, “Bizim operamız, balemiz, tiyatromuz, sinemamız Türkiye’ye bigane kalamaz. Biz kamu olarak kaynak ayırıyorsak, onun bizimle meşgul olması lazım” dedi.

Ertuğrul Günay, yaptığı açıklamada, sahne sanatlarında kültürel ögelere son zamanlarda daha fazla yer verilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti. Sanatın temelinde özgünlük olduğunu ve özgünlüğün de kültürün kökenine dönmek anlamına geldiğini söyleyen Günay, ”Biz tarihi bir hikayeden yola çıkarak evrensel piyasaya ilgi görecek bir sanat eseri sunduğumuz zaman, operayı da baleyi de senfoniyi de yaptık diyebiliriz” diye konuştu.

Günay, dünya örneklerine bakılınca, başarılı olan her sanat etkinliğinin kökünde kendi kültürünün olduğunu vurgulayarak, bu sayede taklitçi olmaktan çıkıp özgünleşileceğini belirtti.

Folklorümüzden esinlenmeli

Kamu desteğiyle ortaya konan eserlerin Türkiye ile daha çok meşgul olması gerektiğini bildiren Günay, ”Bizim operamız, balemiz, tiyatromuz, sinemamız Türkiye’ye bigane kalamaz. Özel bir kurum istediğini yapar ama biz kamu olarak kaynak ayırıyorsak, onun bizimle meşgul olması lazım. Bizim duygu dünyamızla, kültür dünyamızla, tarihimizle, geleneklerimizle bağ kurması ve bizim tarihimizden geleneklerimizden, folklorümüzden esinlenerek evrensele ürünler çıkarmaya gayret etmesi lazım” dedi.

Turk Time