Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık

Mimesis Haber – Tiyatro Boğaziçi’nden yeni oyun: Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık

BGST Tiyatro Boğaziçi’nin yeni oyunu “Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık” 9 Şubat, Cumartesi gününden itibaren Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde başlıyor.

Tiyatro Boğaziçi, Can Merdan Doğan’ın yazdığı, Metin Göksel’in yönettiği “Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık” adlı oyunu sahnelemeye başlıyor. Ayşe Selen, Cüneyt Yalaz ve Metin Göksel’in rol aldığı oyunun dekor ve kostüm tasarımını Naz Erayda, müziklerini ise Redd grubundan tanıdığımız Berke Hatipoğlu ile İlke Hatipoğlu yaptı. Gülriz Sururi, Ayten Uncuoğlu ve Ayşan Sönmez’in sesleriyle yer aldığı oyunun afiş tasarımı ise Aydan Çelik’e ait. Tek perde olarak Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkacak olan “Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık”  9-14-16-21-23 Şubat tarihlerinde saat 20:30’da izlenebilir.

Bay Kel yani Kemal, babası Hamdi Bey ve evin emektarı Mürüvvet arasında kurulan hikayeye dayanan oyunda; Bay Kel, vaatkar bulduğu Kemal isminden vazgeçip “Kel” olmayı seçmiştir. Hamdi Bey, ulus ideallerinden, şapkadan, Shakespeare oyunlarından vazgeçip “sessizliği” seçmiştir. Mürüvvet ise, Ereğli’ye tiyatro geldiği gün, babasının ölümü üzerine tiyatrodan vazgeçip, yeni bir “evi” seçmiştir. Bay Kel kırk üç yaşında, yarı-münzevi hayatı içinde, belki de son kez, yan odasında yaşayan babasıyla hesaplaşmanın yeni bir yolunu arar ve bulur. Babasına küçükken oynadıkları oyunları hatırlatarak, bir tiyatro oyunu sahnelemek ister. Bu oyunla, ona vaat edilmiş geçmişin hesabını soracaktır. Oyuna, evdeki işlere yardım eden, ama bir yerde de evin kızı sayılan Mürüvvet eşlik edecektir. Oyunda üç kişi birbirini anlamak için yola koyulur; seyirci-sanat ve iktidar ilişkileri önlerine serilir. Yollarının üzerinde ise dillerine bir yerlerden “yapışmış” Shakespeare tiratları vardır. Oyun, mevcut iktidarın diliyle sanat yapmanın, oyunun yaşamla ilişkisinin, baba-oğul çatışmasının “en edebi” hallerinin, “deneyen, ve bir türlü bulamayan” tiyatronun şimdiki zamanının peşinde; bugüne, geçmişe ve sahneye birkaç soru sormaktadır.

Oyun hakkında: www.mayasahnesi.com

Yorum


işlemi tamamlayınız: