Tiyatro Direnir!

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Ve kadim bir sanat olan tiyatro, binlerce yıldır kendisini baskı altına almak, kontrol etmek ya da yok etmek isteyen her türlü iktidarın sistematik saldırısına karşı var olmak, sözünü özgürce söylemek, izleyicileriyle ve katılımcılarıyla buluşmaya devam etmek için direniyor.

Tiyatro Direnir!

Tiyatro direnir! Çünkü Aristophanes’in dediği gibi, “Hayat tiyatro gibidir, en kötü insanlar, hep en iyi yerlerde oturur.” O yüzden arka sıralar için oynamalı oyuncu.

Tiyatro direnir! Çünkü Moliere’in dediği gibi, “Zorluklar, başarının değerini artıran süslerdir.” O yüzden oyuncu zoru sevmeli.

Tiyatro direnir! Çünkü Shakespeare’in dediği gibi, “Korkaklar bin kez ölür daha ölmeden, gözü pekler ise bir kez tadarlar ölümü.” O yüzden cesur olmalı oyuncu.

Tiyatro direnir! Çünkü Brecht’in dediği gibi, “Mücadele eden kaybedebilir ama mücadele etmeyen çoktan kaybetmiştir.” O yüzden oyuncu mücadele etmeli.

Tiyatro direnir! Çünkü Lorca’nın dediği gibi, “Tiyatro bir ağlama ve gülme okuludur. İnsanların eski ya da yanlış ahlaki değerlerini ortaya koyabildikleri, insan yüreği ve duygularının ebedi kurallarını canlı örneklerle açıkladıkları özgür bir mahkemedir.” O yüzden oyuncu adil olmalı.

Tiyatro direnir! Çünkü Çehov’un dediği gibi, “Birileri arkanızdan konuşuyorsa, onlardan öndesiniz demektir.” O yüzden öncü olmalı oyuncu.

Tiyatro direnir! Çünkü Ionesco’nun dediği gibi, “Drama duyguların uç noktada abartılmış halidir, öyle ki gündelik hayat gerçekliğini yerle bir eder.” O yüzden oyuncu hayalperest olmalı.

Tiyatro direnir! Çünkü Vahram Papazyan’ın dediği gibi, “Değeriniz ne kadar yüksekse sizi yok etmeye çalışanın değersizliğinden alacağınız zevk de o kadar yüksektir” O yüzden değer katmalı oyuncu.

Tiyatro direnir! Çünkü Muhsin Ertuğrul’un dediği gibi, “Kötümserlik kanserden daha tehlikeli bir hastalıktır.” O yüzden oyuncu iyimser olmalı.

Tiyatro direnir! Çünkü bu yılki uluslararası bildiriyi kaleme alan Brett Bailey’nin de dediği gibi, “Bastırılması olanaksız Gösteri Ruhu insanların toplandığı her yerde açığa çıkar.” O yüzden her yerde oynar oyuncu.

Tüm tiyatro insanlarının her yerde özgürce oyunlar oynayacağı bir dünyada nice 27 Martlara!

Yorum


işlemi tamamlayınız: