Tiyatroda Yaz Bereketi

ikincikat[Kubilay Tunçer’in Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan yazısını paylaşıyoruz…] İkinci Kat yeni bir proje başlatıyor. Bu sayede yaz boyunca birbirinden ilginç oyunlar seyredeceğiz. Projenin adı ‘Yarının Oyunları’. Hepimizi ilgilendiren kavramları mercek altına alacak: ‘Dönüşüm’, ‘Ahlâk’, ‘Adalet’ ve ‘Medya’.

Biraz iyimser bir başlık, kabul etmek lazım. Yazdı, Ramazan’dı derken tiyatroda yaprak kımıldamıyor. İyi ki İkinci Kat diye bir tiyatro kumpanyası var. Çok heyecan verici bir proje başlatıyorlar. Yaz boyunca birbirinden ilginç oyunlar seyredeceğiz.

İkinci Kat, İstanbul’un en çalışkan topluluklarının başında geliyor. Sami Berat Marçalı’nın önderliğinde birbirinden lezzetli oyunlar yapıyorlar. Sami hem iyi bir yazar hem de başarılı bir yönetmen. Bu yaz, ‘Yarının Oyunları’ adında bir projeye giriştiler. Dört oyun yapıyorlar. Oyunların adları da ilginç: ‘Dönüşüm’, ‘Ahlak’, ‘Adalet’ ve ‘Medya.’ Proje şöyle başladı: Mart ayında basına açık bir toplantı yaptılar. Herkesin katıldığı bir oylama gerçekleşti ve yukarıdaki temalara karar verildi. Bu temalar üzerine yazarlar oyunlar yazmaya giriştiler. Oyunlar yaz başında tamamlandı. Oyuncular, ekipler oluşturuldu. Provalar yapıldı. Şimdi de temsiller başlıyor. Bu oyunlar muhtemelen sezona da kalacak. Konu başlıkları, çağdaş tiyatronun yapması gereken şeyi özetliyor. Toplumsal dönüşümleri, hepimizi ilgilendiren kavramları mercek altına alıyor. Bakalım nasıl oyunlarla karşılaşacağız? Seyircinin beğeneceğine inanıyorum ama sonuç ne olursa olsun çok önemli bir girişim. Bir defa, yazın tiyatro yapmak lazım. Bizim ödenekli kurumlar bu işi ısrarla savsaklıyor. Kabul edilebilir bir tarafı yok. Yazın niye tiyatro olmasın? Bütün şehir nüfusu helikopterlere atlayıp St.Tropez’deki villalarına  gidip Hollywood starlarıyla parti yapmıyor ya! Hayat devam ediyor. Tiyatro niye dursun? Klima denen alet icat olalı epeyce oldu. Tiyatronun 12 ay sürmemesi için hiçbir neden yok. Ödenekli kurumlar adı adınca tembellik yapıyor. Özel tiyatroların işi tabii ki çok daha zor. Maliyetler, vergiler, kiralar çok yüksek. Bilet satmak zorundalar. Ödenekli kurumlar ön ayak olacak. Seyircinin alışkanlıklarını dönüştürecek, yazın ısrarla perde açacak ki özel tiyatrolar da temsillerini sürdürebilsin. Neyse ki İkinci Kat gibi cengaver kumpanyalar var. Bu oyunları takip edelim, destek olalım.

Hürriyet

Yorum


işlemi tamamlayınız: