Otuz Yazardan Rojava’ya Destek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

kobane_m_30 yazar Rojava ve Şengal’de yaşanan savaşa dikkat çekmek bir bildiri yayımladı.

Yazarlar, bir öykü deneme kitabı yazmayı ve sınırda düzenlenecek basın açıklaması ve panellerle toplumda duyarlılık oluşturmayı amaçlıyor.

Arzu Demir, Tekgül Arı ve İbrahim Genç’in çağrıcısı olduğu metin “Susmak, akan kana ortak olmaktır” başlığı ile yayımlandı.

Metinde bu savaşa ortak olan tüm bölgesel ve uluslararası güçleri kınayarak “Tüm insanlığı Rojava’da, ülkemizde ve dünyada barışın hüküm sürdüğü, özgür ve demokratik bir yaşamı hep birlikte savunmaya çağırıyoruz” dendi.

“Bugün Rojava’da akan kan; yalnızca Kürtlerin değil bütün insanlığın kanıdır.  Ayaklar altına alınan, tüm halkların, din, inanç ve kültürlerin birlikte yarattığı ortak insani değerlerdir. Orada verilen mücadele de insanın yaşam hakkını, onur ve haysiyetini koruma mücadelesidir.

Savaşın gelip dayandığı Şengal ve Rojava bölgelerinin, binyıllardır birlikte yaşamış halklarının, dinlerinin ve özgürlüğe olan inançlarının hedef alınarak hunharca katledilişinin, IŞİD gibi İslam adını almış fakat İslam’ın en elzem ilkelerini bile çiğneyip, katlederek, tecavüz ederek, yağmalayarak ilerleyen bir örgüte ihale edilmesinin tesadüf olmadığı açıktır.

Gösterilmeye çalışıldığı gibi bağımsız bir hareket ya da gönüllü bir şeriat istemcisi değil, egemenlerin uzun menzilli terör örgütü olan IŞİD’in yürüttüğü bu kirli savaşa, başta çocuklar olmak üzere, kadınların ve erkeklerin katledilmesine, onurlarının ayaklar altına alınarak topraklarını terk etmek zorunda bırakılmasına izin verilemez. Başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmak üzere, bölgedeki diğer güçlerin ve Birleşmiş Milletlerin de buna destek vermesi veya bunu görmezden gelmesi kabul edilemez. Böyle bir durum içinde susmak, zulme ortak olmaktır.

Biz, bu vahşet ve barbarlığın bir an önce sona ermesini isteyen otuz yazar olarak; bu kirli savaşın yürütücüsü tüm bölgesel ve uluslararası güçleri kınıyoruz,   Son birkaç gündür Kobanê’nin yürekleri yakan acısıyla evlerimizin içine kadar sıçrayan bu kana karşı tüm halkların sağduyulu ve barışı kucaklayarak, tüm insanlığı Rojava’da, ülkemizde ve dünyada barışın hüküm sürdüğü, özgür ve demokratik bir yaşamı hep birlikte savunmaya çağırıyoruz…”

İmzalayanlar:

Arzu Demir, Akif Kurtuluş, Aydın Çubukçu, Ayşegül Çelik, Aysel Sağır , Aysun Kara, Ayten Kaya Görgün, Ayşe Akaltun , Atalay Girgin, Dilawer Zeraq, Ece Temelkuran, Fırat Cewerî, Gönül Kıvılcım, Gabriel Binder(Avusturya), Hasibe Ayten, Hans Zengeler (Almanya), Helim Yusiv, İbrahim Genç, İmre Török-(Almanya), Müge İplikçi, Nina George (Almanya), Nevzat Süer Sezgin, Peter Prange (Almanya), Pelin Buzluk, Süreyya Köle, Şenay Eroğlu Aksoy, Şeyhmus Diken, Tekgül Arı, Yasemin Yazıcı, Yıldız Çakar (NV)

Bianet

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.