Levent Üzümcü: Duydunuz Değil Mi Aziz Güler’in Adını?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

4-5LeventÜzümcü-röpLevent Üzümcü ‘Direklerarası Ödül Töreni’ne damga vurdu. Üzümcü, Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden ve cenazesi keyfi bir şekilde sınırda bekletilen Aziz Güler’i andı.

Direklerarası Ödül Töreni’nde ödülünü alan Levent Üzümcü’nün konuşması ayakta alkışlandı. 2015 “Vasıf Öngören Ödülü” tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü’ye verildi. Direklerarası Ödül Töreni’nde ödülünü alan Levent Üzümcü’nün konuşması ayakta alkışlandı. Sanatçı Üzümcü konuşmasında, Rojava’da (Ayn El Arab) IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitiren Aziz Güler’in cenazesinin 57 gündür Türkiye’deki ailesine teslim edilmemesinden ve Şırnak’ta özel harekat timleri tarafından öldürüldükten sonra akrep aracının arkasında sürüklenen Hacı Lokman Birlik’ten söz etti.

Aziz Güler ve Hacı Lokman Birlik’in başına gelenleri Antik Yunan’da yazılmış oyunlarla açıklayan Levent Üzümcü, “Kim bilir insanlar bunu ne zaman uydurdu da bu ne zaman yazıldı. 5000 yıl önce… 2015 Türkiye’sinde yaşıyoruz aynını…” dedi. Üzümcü konuşmasını Antik Yunan’dan Prometheus’un hikayesi ile bitirdi. Ateşi çalarak insanlara veren Prometheus’un hikayesini anlatan Üzümcü, konuşmasını şöyle bitirdi: “Prometheus ateşi çalıp insanlara verirken ceza alacağını biliyordu. Korkmak mı? Hadi canım…”

İşte Levent Üzümcü’nün konuşması:

“Geçenlerde Mimar Sinan Üniversitesi’nde sanat bölümlerine bir konuşma yapmam için beni çağırdılar. Konuşmayı yapmamam için rektör elinden geleni yapmış. Sonunda çocuklar kantini ayarlamışlar, kantine gittim. 300 kişi falan var. Toplanmışlar ne diyecekler diye ben düşünürken, onlar da düşünüyorlar ki ‘ne diyecek’ acaba? Ben onlara dedim ve diyorum da gene… Duydunuz değil mi Aziz Güler’in adını. Ersin Umut Güler’in bir türlü taşıyamadığı cenaze… Geçmişin Suriye’sinde öldürüldü. Hepimizin deli gibi korktuğu IŞİD’e karşı savaşırken. Düşünsenize M.Ö. 2500 yıl toplamda 5000 yıl önce yazılmış bir oyunun konusunu yaşıyoruz bugün; Antigone… Erkek kardeşinin cesedini gömmeye çalışırken Kreon’un ‘hayır onu gömemezsin’ dediği hikaye… Kim bilir insanlar bunu ne zaman uydurdu da bu ne zaman yazıldı 5000 bin yıl önce… 2015 Türkiyesi’nde yaşıyoruz aynını…

Düşünseniz… Lokman’ı öldürdüler… Olur, yani normal silahlı çatışmada ölürsün… Vücudundan 28 tane kurşun çıkardılar. Yetmedi, aldılar bir de ölüsünü bir akrebin arkasında sürüklediler. Homores benim hemşerim… İlyada Odessa’da aynı şeyleri anlatır. Hepimizin çok meşhur olarak bildiği Akhilleus, Hektor’u öldürdükten sonra 10 gün boyunca arabasının arkasında sürükler. Kim bilir insanlar bunu ne zaman uydurdular. Ama bu M.Ö. 2500 toplamda 5000 yıl önce yaşandı. Aynını yaşıyoruz hala…

Yani anlayacağız dostlar bir arpa boyu yol katedemedik. Hatta galiba gerilere de düştük. Ama bir gerçek var yine antikten; Prometheus… Tanrılardan ateşi ve sanatı çalar, yarı insan yarı tanrı bunu çok sevdiği insanlara hediye eder. Prometheus’un aldığı cezayı da bilirsiniz… Zeus onu kayalara zincirler… Yarı tanrı olduğu için Prometheus ölmez ama her gün bir kartal tarafından ciğeri parçalanır ve korkunç acılar çeker, sabaha iyileşmiştir, döngü tekrar devam eder. Ve bir gerçek daha var ki onu asla unutmayalım. Prometheus ateşi çalıp insanlara verirken ceza alacağını biliyordu. Korkmak mı? Hadi canım…”

Çağdaş Ses

Paylaş.

Yanıtla