Tekirdağ’ın Kültür Merkezi Sorunu Meclise Taşındı

tekirdağCHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ’a 24 yıl önce temelleri atılan ancak bir türlü yapılmayan kültür merkezini Meclis gündemine taşıdı.

Yüceer, Büyükşehir Belediyesi’ne ait salonun depremsellik nedeniyle 2 ay sonra yıkılacağını belirterek, kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirileceği hiçbir yerin kalmayacağını söyledi. Yüceer, “Kültür sanat şehri Tekirdağ’a bunca yıldır kültür merkezinin yapılmamış olması, Tekirdağlılara yapılmış en büyük haksızlıktır” dedi.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ’a 24 yıl önce temelleri atılan ancak bir türlü yapılmayan kültür merkezini Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, merkez ilçe Süleymanpaşa’ya yapılması öngörülen ve çeyrek asır önce temeli atılmış olan kültür merkezi için aradan geçen uzun yıllara rağmen tek bir çivinin dahi çakılmadığını kaydetti.

BAKAN’A SORULAR

Kültür sanat faaliyetlerin gerçekleştirilecek kültür merkezinin zaman yitirmeden Tekirdağ’a kazandırılmasının zaruret halini aldığını kaydeden Yüceer, Bakan Avcı’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

* Süleymanpaşa’da yapılması planlanan kültür merkezinin önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle son durumu nedir?
* Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle kültür merkezinin şehre kazandırılamamış olmasının gerekçesi nedir?

* Kültür Merkezi’nin temelinin atıldığı tarihten, önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde ne kadar ödenek ayrılmıştır? Ayrılan ödenekten yapılan harcama ne kadardır?

* Süleymanpaşa ilçemizde kültür faaliyetlerinin yapılamayacak olmasının sorumlusu kimdir? Gerçekleştirilmesi öngörülen faaliyetler için herhangi bir planlama yapılmış mıdır?

* Faaliyet planlaması yapılmamış ise bu durumun sorumlusu kim ya da kimlerdir? Bu konuda açılan ve/veya hala yürüyen soruşturma var mıdır? Olacak mıdır?

* Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle Türkiye genelindeki kültür merkezi ve yararlananların sayısı kaçtır?

Evrensel