Diyarbakır’da Müzisyen ve Sahne Emekçilerinden Çağrı: Acil Çözüm Üretilsin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Diyarbakır’da müzisyen ve sahne emekçileri, pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için basın açıklama yaptı.

Siyah giysileriyle Sanat Sokağı’nda toplanan müzik emekçileri burada açıklamada yaptı. Müzisyenler adına açıklamayı yapan Engin Derya, “Göz yumma, müzik susmasın” sloganıyla sanatçıların başlattığı kampanyaya değinerek  pandemiyle birlikte iş yerlerine getirilen kısıtlamalar sonrası işsiz kalan ve geçim sıkıntısı yaşayan müzisyenlerin intiharlarına dikkat çekti.

Müzik ve Sahne Sanatçıları Görmezden Geliniyor

Derya, pandemi sürecinde yalnızca sahne ve müzisyenlerin  görmezden gelindiğini belirterek  müzisyenlerin yaşadığı sorunlara çözüm bulunması çağrısında bulundu. Derya, “Ne yazık ki, kısıtlamalar nedeniyle çalışamayan ve geçim sıkıntısı yaşayan müzisyen dostlarımızın intihar etmesinden büyük üzüntü duymaktayız. Biz Diyarbakırlı sanatçı ve müzisyenler olarak yetkililere sesleniyoruz, normalleşme sürecine geçmişken on binlerce emekçi, bağımsız çalışan, sanatçı, müzisyen, canlı müzik ve sanat mekanları, restoran ve küçük işletmeler saat sıkıntısından dolayı işlev dışı bırakılmıştır. Bilindik üzere bu sektörlerin işe aktif başlama saatleri mercilerin belirttiği kapanış saatine denk gelmektedir. Ne yazık ki müzik ve sahne sanatçıları görmezlikten geliniyor. Yaşam hakkı kısıtlanıyor. İntiharların daha fazla olmamasını dilerken, yetkililerden bu konuda acil çözüm üretmesini bekliyoruz” dedi.

Evrensel

Paylaş.

Yanıtla