Ömer Faruk Kurhan’ın Ardından

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ömer Faruk Kurhan 1 Aralık Çarşamba günü Edirnekapı’da toprağa verildi. BGST Tiyatro 2 Aralık günü Moda Sahnesi’nde oynadığı “Kim Var Orada: Muhsin Bey’in Son Hamlet’i” oyununu Kurhan’a ithaf etti:

“Rejimiz, dramaturgumuz, dostumuz, ağabeyimiz, yol arkadaşımız Ömer Faruk Kurhan’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Bugün 20:30’da @modasahnesi’nde oynayacağımız, onun değerli katkılarıyla hazırlanan Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i oyunumuzu ona ithafen oynayacağız.”

Ömer Faruk Kurhan’ın ölümü üzerine sanat ve yayıncılık camiasından yayınlanan mesajların bazıları şöyle:

Artizan: Yol arkadaşımız Ömer Faruk Kurhan’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ömer Faruk Kurhan, yaşamını özgürlükçü bir kültür-sanat hareketinin oluşumuna adamış, toplumsal aydınlanma yoluna ışık tutan örnek bir kültür-sanat emekçisiydi. 1 Aralık 2021 günü sonsuzluğa uğurlayacağımız Ömer Faruk Kurhan’ın hatırası yolumuzu aydınlatmaya devam edecek. Emek, cesaret ve dürüstlükle yoğrulmuş dostluğunu hiç unutmayacağız.

Kardeş Türküler: “Kardeş Türküler” fikrini ilk kez gündeme getiren, o günden bugüne çok değerli önerileriyle bizlere yol gösteren; tiyatrocu, yazar, yayıncı dostumuz, danışmanımız, ağabeyimiz Ömer Faruk Kurhan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz.

BGST Tiyatro: Çok değerli bir dramaturg, teorisyen ve yönetmeni kaybettik. Pek çok projemizin arkasındaki “akıldı”. Tiyatroyu, ahlakı, disiplini öğretti, yol gösterdi, hayata bakışımızı değiştirdi… Anlatıp yaşatacağız. İyi ki var oldun Ömer Abi… Tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz.

Nedim Saban: Benim için ve tiyatro dünyası için çok değerli olan, Leyla’nın Evi oyunumuzun dramaturgu, tiyatro kuramcısı, yazar Ömer Faruk Kurhan’ı kaybetmişiz. @BgstTiyatro ve tiyatro camiasının başı sağolsun.

Kemal Aydoğan: BGST camiasının başı sağolsun, ailesine ve dostlarına sabır diliyorum. Büyük bir kayıp. Ömer Faruk Kurhan’ın devri daim olsun.

Sercan Gidişoğlu: Özellikle amatör tiyatrolar, üniversite tiyatroları çevresinde emeği büyüktü Ömer ağabeyin. Çok sıkı bir entelektüeldi. Mekanı cennet olsun. Başımız sağolsun.

Prof. Dr. Nurhan Tekerek: Çok üzgünüm. Tüm sevenlerine, hepimize sabır ve baş sağlığı diliyorum.

Orhan Alkaya: Özgün ve kavi bir tiyatro insanını, Ömer Faruk Kurhan’ı kaybettik, çok acı.

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları: Mezunlarımızdan tiyatrocu, yayıncı ve yazar Ömer Faruk Kurhan’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Kendisinin bu zamana kadar kulüp çalışmalarımıza ve amatör tiyatro çevrelerine yaptığı katkıları ve verdiği destekleri unutmayacağız. Tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü Tiyatro Topluluğu, Atölye, İTÜ Taşkışla Sahnesi çatısı altında tiyatro yapmış arkadaşları: Ömer Faruk Kurhan’ı, uzun yıllar birlikte tiyatro faaliyetleri yürüttüğümüz değerli yol arkadaşımızı, önemli bir aydını yitirdik. Üzüntümüz büyük. Kurhan, entelektüel üretimi ile sanat alanında faaliyet gösteren emekçileri bir araya getirmek için gösterdiği çabaları birbirinden ayrı tutulamayacak müstesna bir kişiydi. Bizler, İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü Tiyatro Topluluğu, Atölye, İTÜ Taşkışla Sahnesi çatısı altında tiyatro çalışmaları yapmış kişiler olarak onun katkılarından daima istifade ettik ve onu her daim, teori ve pratik düzeyinde sanat faaliyetlerine yön veren, demokrasi, özgürlük, eşitlik temelinde bir toplumsal yaşamı var edebilmek için mücadele eden sebatkâr bir emekçi olarak hatırlayacağız. Yayınları ve anılarıyla, bizlere ve bizden sonraki nesillere yol gösterici olmaya devam edecektir. Başta yakınlarının ve Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin olmak üzere, yaşamına ve faaliyetlerine dokunarak değer kattığı herkesin başı sağ olsun. (Ayşegül Dost, Berrak Yüce Carvajal, Berrin Yüce, Betül Ay, Burak Üzümkesici, Cemil Sağbaş, Halil İbrahim Topalfakıoğlu, Kerem Rızvanoğlu, Kıvanç Güçkıran, Melih Gündüz, Nihan Acar, Öykü Gürpınar, Özgür Işık, Seda Hayal, Sena Caner, Sercan Gidişoğlu)

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü: Amatör sanat çevrelerine ve kulüp çalışmalarımıza destekleriyle tanıdığımız Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından tiyatrocu, yayıncı ve yazar Ömer Faruk Kurhan’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Cenazesi 1 Aralık günü Edirnekapı mezarlığında toprağa verilecek. Tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.

BGST Yayınları: BGST Yayınları’nın kuruluşunda ve yaşamında önemli rol oynayan, örnek kültür-sanat emekçisi yazarımız Ömer Faruk Kurhan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hatırası yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.

Paylaş.

Yanıtla