‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ Suçlamasıyla Yargılanan Genco Erkal Beraat Etti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın üçüncü duruşması İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, atılı suçun unsurları oluşmadığından Erkal’ın beraatına karar verdi.

Genco Erkal ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada mütalaasını sunan savcı, Anayasa’nın 26. maddesine ve AİHM içtihatlarına yer vererek Erkal’ın politik paylaşımlarda bulunmasının doğal olduğunu söyledi. Duruşmaya katılan Erdoğan’ın avukatı, çobanlık ve eğitim konusundaki paylaşımların hakaret kastıyla yapıldığını söyleyerek Erkal’ın cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya katıldığını söyleyen Erkal, “Bu paylaşımlar bir eleştiridir, hakaret içermez. İddia makamının bunun kabul edilmesi sevindirici. Diploma meselesi yıllardır tartışılıyor bunu tek söyleyen ben değilim. Çobanlık konusunda Cumhurbaşkanının kendisi de ‘ben de çobanım’ diyerek kabul ediyor burada hakaret olamaz. Beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Erkal’ın avukatı Turgut Kazan da mütalaaya katıldıklarını belirtti ve beraat talep etti. Kazan, “Cumhurbaşkanına hakaret” davalarının Türkiye’de bir baskı aracı olarak kullanıldığını söyleyerek, “Fransa’da bu suçtan 2 dava açılmış. Türkiye’de sadece 7 yılda 169 bin soruşturma, 38 bin 608 dava açıldı” ifadelerini kullandı.

DURUŞMA SAVCISI BERAAT TALEP ETTİ

Duruşma savcısı, Genco Erkal’ın, ‘Cumhurbaşkanının diploması’, ‘Erdoğan’ın kaç çocuk yapılacağına karışması’, ‘Ayder Yaylası’ndaki yapılaşma girişimine karşı olması’ ve ‘Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmesine’ ilişkin açıklamaların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek beraatini istedi. Mahkeme, Genco Erkal’ın beraatine karar verdi.

Birgün

Paylaş.

Yanıtla