Cüneyt Arkın’a Veda: “Yaşama Cesaretinin Ta Kendisiydi O”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

85 yaşında hayata veda eden Türk sinemasının sembol isimlerinden Cüneyt Arkın’a Atatürk Kültür Merkezinde ve Teşvikiye’de düzenlenen törenlerle veda edildi.

Kalbinin durması nedeniyle 28 Haziran’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden sinemanın efsane ismi Cüneyt Arkın’a bugün düzenlenen törenle veda ediliyor.

Arkın’ın cenazesi sabah saatlerinde Zincirlikuyu Gasilhanesi’nden alınarak tören için Atatürk Kültür Merkezi’ne götürüldü.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene eşi Betül Cüreklibatır, oğulları Kaan ve Murat Cüreklibatır başta olmak üzere torunları ve yakınları, sanatçı Ediz Hun ve Nuri Alço’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda oyuncu ve sanat dünyasından isimler; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gibi siyasetçiler ve sevenleri katıldı.

Törende Cüneyt Arkın için hazırlanan video gösteriminın ardından konuşmalar yapıldı.

BAKAN ERSOY: ATLAS SİNEMASI’NDA BİR KÖŞEYİ CÜNEYT ARKIN’A AYIRACAĞIZ

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Dram, romantik, komedi, sinemanın hangi türde olursa olsun canlandırdığı karakterin hakkını sonuna kadar verdi. Hepsinden öte Türk tarihine sinema perdesi üzerinden eşsiz bir kapı açtı. Cüneyt Arkın daima hatırlanacak. Ne kadar zaman geçerse geçsin, mihenk taşı gibi değer ölçüsü olmaya, yol ve yön göstermeye, hafızamızı tazelemeye devam edecektir. Cüneyt Arkın ismini yaşatmak en önemli sorumluluk Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bize düşüyor. Bu bağlamda biz, Atlas Sineması’nı ve Türk Sinema Müzesini hayata geçirdik. Kendisi kovid sebebiyle istemesine rağmen açılışa katılamamıştı. Kovid geçer geçmez gezeriz inşallah demişti. Biz ailesinin öngördüğü şekilde Atlas Sineması’nda bir köşeyi Cüneyt Arkın’a ayıracağız. Onların öngördüğü şekilde anısını, mirasını gelecek nesillere aktaracak şekilde yaşatacağız. En kısa zamanda ailesiyle birlikte bunu gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

VALİ YERLİKAYA: 3 KUŞAĞIN KAHRAMANI OLDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da “Cüneyt Arkın, pek çoğumuzun olduğu gibi benim de ilk gençlik yıllarımın kahramanıydı. Babamın kahramanı, benim kahramanım, evlatlarımın da kahramanı. Öyle dolu hayat yaşadı ki 3 kuşağın sevgilisi, kahramanı oldu, kolay değil” dedi.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: ARKIN’I HİÇ UNUTMAYACAĞIZ 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “Benim de sinemayla tanışmama vesile olan Cüneyt Arkın’ı uğurluyoruz. Cüneyt Arkın ve onun gibi isimler hep evimizde, hiç çıkmadılar, bizimle oldular, ama bizi büyüttüler ama bizimle büyüdüler. Mütevazılığı, vatan sevgisi, nezaketi, abiliği, bunu hissettiren bir insan oluşu… Cüneyt Arkın’ı hiç unutmayacağız, unutmamız mümkün değil. Yaşatmak konusunda da sorumluluk sahibiyiz” dedi.

Devamı için tıklayınız.

Evrensel

Paylaş.

Yanıtla