Tiyatrocular TÜİK Verilerini Yorumladı: Tiyatroyu Ayağa Kaldırmak Gerekiyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiyatroda TÜİK verilerine de yansıyan büyük krizi tiyatrocularla konuştuk. Sahne, seyirci ve oyun sayılarındaki büyük düşüşü yorumlayan tiyatrocular, “devletin tiyatronun ayakta kalması için herhangi bir çabası olmadığını” vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2021 yılı izleyici ve salon sayısı verileri tiyatronun pandemi ile imtihanını yeniden gündeme taşıdı. TÜİK verilerine göre, tiyatro salon sayısı yüzde 44,4 oranında azaldı. Tiyatro seyirci sayısındaki azalma ise yüzde 84,1 oldu. Salonlarda oynanan gösteri sayısında da yüzde 78,8 oranında düşüş görüldü.

Tiyatro adına büyük bir krize işaret eden bu verileri Moda Sahnesi’den yönetmen Kemal Aydoğan, oyuncu Cenk Dost Verdi ve Tiyatro Heyoka kurucusu Aylin Altunkaya ile görüştük.

CENK DOST VERDİ: “TÜİK NE DİYORSA, 3-4 KATINI YAŞIYORUZ”

Oyuncu Cenk Dost Verdi, TÜİK verilerini yorumlarken, “TÜİK ne diyorsa biz 3-4 katını hissediyoruz ve yaşıyoruz aslında” dedi. Virüs sadece salonlarda bulaşıyormuş gibi ilk olarak tiyatro salonlarının kapatıldığını dile getiren Cenk Dost Verdi, “Metrobüsler aynı şekilde çalışmaya devam etti. Salonların kapanması üzücü ancak daha üzücü olan bu işi yapmayı bırakan birçok oyuncu oldu. Bir sahnenin kapanması demek aslında, orada soluk alan onlarca sanatçının da işsiz kalması demek” diye konuştu.

AYLİN ALTUNKAYA: “OYUNCULARI, SAHNELERİ AYAĞA KALDIRMAK GEREKİYOR”

Tiyatro Heyoka’dan Aylin Altunkaya da, tiyatrocuları ve tiyatroları ayağa kaldırmak gerektiğini vurgulayarak, “Tiyatro Kooperatifi gibi kurumların desteğiyle oyuncuları ve tiyatro sahnelerini ayağa kaldırmak gerekiyor. Fiyat düşüşleri gerekiyor. Ancak bunlar yapılmadığı için de bizi kendi halimize mahkûm bırakıyorlar” dedi.(Haberin devamı için tıklayınız…)

 

Paylaş.

Yanıtla