Bir Yasak da Tiyatroya: ‘Medea’ya Göre Ahlak’ Oyunu ‘Sakıncalı’ Bulundu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bağımsız tiyatro GalataPerform, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Medea’ya Göre Ahlak’ oyununu ‘sakıncalı’ bularak iptal ettiğini duyurdu.

Türkiye’de bu yıl pek çok sanatçının konseri ve festivaller ‘milli ve manevi hassasiyetler’ gerekçesiyle, özellikle de sosyal medyada muhafazakarlar tarafından hedef gösterilmesinin ardından valilik ve kaymakamlıklarca bir bir iptal edilmişti.

Son iptal kararı da Bursa’dan bir tiyatro oyununa geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Şenay Gürler ve Özgür Çoban’ın sahnelediği, 16 Ekim’de gösterimi yapılacak ‘Medea’ya Göre Ahlak‘ oyununu iptal etti.

GalataPerform tarafından yayınlanan sosyal medya mesajında belediyenin iptal gerekçesinin oyunun ‘sakıncalı’ bulunması olduğu kaydedildi:

“Medea’ya Göre Ahlak oyunumuzun Bursa Tayyare Kültür Merkezi gösterimi, içeriği sakıncalı bulunduğundan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürlüğü tarafından iptal edilmiştir. Bursa’daki seyircilerimizin bilgisine, tekrar görüşmek dileğiyle.”

Şenay Gürler yasak kararına Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi:

“Sakıncalıymışız. Neden? Çünkü ‘kadın ve ahlak’ı konuşuyoruz, Çünkü kadını yargılayan ikiyüzlü toplumsal ahlakı tartışıyoruz. #sansürehayır“

Devamı için tıklayınız.

Diken

Paylaş.

Yanıtla