10’uncu Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’nde Vize Problemi: ‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’ Yerine ‘Shirley’ Sahnelendi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ndeki etkinliğe katılan Sumru Yavrucuk, ‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’ eserinin oyuncusu Almanya’ya seyahat edemeyince, tek kişilik oyunu ‘Shirley’i sahneledi.

“Tatavlada Son Dans” adlı oyunu oynamak üzere 10. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ne katılan oyuncu Sumru Yavrucuk, ‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’ eserinin oyuncusu Almanya’ya seyahat edemeyince, “Shirley” oyununu sahneledi.

Gallus Theater’da seyirciyle buluşan oyuna ilişkin konuşan Yavrucuk, “Frankfurt Tiyatro Festivali’nin 10. yılında bizi de ağırlıyorlar. Tatavlada Son Dans’ı Deniz Çakır’la birlikte oynuyoruz. Şaban Ol’un yazdığı bir oyun. Biz onu oynamak üzere yola çıktık, geldik güzelce. ‘Saat 16.00’da lobide buluşalım, dolaşalım birlikte’ dedik. Bir baktım tiyatroda acayip şeyler dönüyor. Herkeste bir matem havası. Çünkü oyunda oynaması gereken bir oyuncu vize problemi yaşamış. O yüzden de Frankfurt’a gelemedi. Öyle olunca oyun iptal oldu. Ne yapar ne ederiz derken, bir anda Kamil bey, ‘Bir daha Shirley’i oynasak mı acaba?’ dedi. Kaçta oynayacağız? 19.00’da. Benim hayatımda bu bir dünya rekorudur. Mutlaka arkadaşlarım için de öyle” dedi.

‘MESLEĞİMDE BİRAZ DAHA BÜYÜDÜM

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, festivalin çok güzel bir ekibe sahip olduğunu belirten oyuncu, şu ifadeleri kullandı:

“Ben seviyorum. Tamamen amatör bir ruhla sırtlanıp sonuçta 10 yılda önemli bir süreçte bu tiyatroyu yaşatıyorlar. O yüzden bakalım ne olacak dedim. Ben de heyecanlandım. Bir anda kostümler bulundu, dekorlar tekrar çıktı. İki kere daha oynamıştık Shirley’i burada. Seyircisi tarafından sevilen bir oyundu. Seyircilerle nefis bir final yaptık. Herkes çok mutluydu, biz de öyle. Alkış rekorları kırıldı. Biraz daha büyüdüm mesleğimde diye düşünüyorum. Hiç böyle bir şey deneyimlememiştim.”

‘İYİ Kİ VARSINIZ, İYİ Kİ TİYATRO VAR’

Avrupa’nın farklı ülkelerinden tiyatroseverlerin ilgisiyle biletlerin tükendiğini belirten Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Festival Başkanı Kamil Kellecioğlu da yaptığı açıklamada, “Bu akşam burada samimiyet vardı. Bizde, sizde, ekibimizde ve tabii ki usta oyuncu Sumru Yavrucuk’ta da. Anlayışınız ve hoşgörünüz için teşekkür ederiz. Bu akşamı da burada perdeledik ya, artık gözümüz açık gitmeyiz. İyi ki varsınız, iyi ki tiyatro var” dedi. 

Gazete Duvar

Paylaş.

Yanıtla