Metin Uca Hayatını Kaybetti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiyatrocu, yazar, gazeteci ve sunucu Metin Uca, 3 Kasım’da geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybetti.

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde 3 Kasım’da araç kullanırken yaşadığı rahatsızlık sebebiyle trafik kazası geçiren ve şah damarının tıkalı olduğu ortaya çıkan Metin Uca, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Uca’nın vefat haberini menajeri Kübra Kalem Baykara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla verdi. Baykara paylaşımında, “Metin Ucamızı kaybettik. Kalbimiz acıyor” ifadelerini kullandı.

Yoğun bakımda tedavisi süren Uca’nın saat 01.30 sıralarında hayatını kaybettiği öğrenildi. Uca’nın cenazesi, sabah saatlerinde Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinden, Yenibosna Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Otopsi işlemi tamamlanan Uca’nın cenazesi avukatı ve yakınına teslim edildi.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

Kübra Kalem Baykara, Uca’nın cenaze programını da paylaştı. Program kapsamında Metin Uca için cumartesi günü saat 11.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tören düzenlenecek. Uca’nın cenazesinin ise pazar günü öğle namazının ardından Ankara Kocatepe Camii’nden alınarak Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedileceği aktarıldı.

“İYİLER ERKEN ÖLÜYOR”

Metin Uca’nın vefatının ardından sanatçılar, gazeteciler ve siyasetçiler sosyal medya hesaplarından taziye mesajları paylaştı.

Bülent Mumay: Bu toprakların değişmeyen gerçeği: “İyiler erken ölüyor.” Cümlenin gerçekliğinden değil belki, kötülerin çokluğundan.

Banu Güven: İyilik, sevgi dolu bir yürek, iyimserlik, neşe, pratik zeka, hızlı bir muhabirlik, televizyonda izleyiciyi yakalayıp götüren bir canlılık. Değerli meslektaşım Metin Uca’yı çok erken kaybettik. Çok üzgünüm.

Gani Müjde: Canım arkadaşım, heyecanını hiç kaybetmeyen bir çocuk, cesur bir bilge, çevresine ışık saçan bir dosttun. Seni artık güzel hatıralarınla anacağız. Yaşadığın her saniyeye anlam katarak yaşadığın ve yaşattığın için teşekkürler.

Özgür Özel: Televizyon haberciliğine ve yarışma programlarına yeni bir boyut kazandırmış, değerli Metin Uca’nın yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve ülkemize başsağlığı diliyorum.

Ece Temelkuran: Dünyadaki zarafet bugün epey eksildi. Her zaman, en zor günlerde bile, hayata güzellik kattı. Canım Metin Uca gitti. Nur içinde uyu arkadaşım. Çok özleneceksin.

Canan Kaftancıoğlu: Varlığıyla dünyaya anlam katan çok kıymetli ve çok çok iyi birini daha erkenden kaybettik. Hem de en üretken çağında… Hepimizin başı sağ olsun.

Mehmet Emin Kurnaz: Sevgili Metin Uca, bu ülkenin aydınlık yüzü, en güzel değerlerinden biriydi. İtaat etmedi, boyun eğmedi, yandaşlık, yalakalık yapmadı, yanlışa yanlış doğruya doğru dedi diye ardından trol ordusu kudurmuş gibi saldırıyor. Saldırsınlar, onun değerine zerre zeval getirmez…

METİN UCA KİMDİR?

Metin Uca 1961’de Hakkârili bir baba ve Söğütlü bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük bir bürokrat ailesinin çocuğu olarak ömrünün büyük bölümünü Ankara ve İstanbul’da geçirdi. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Kimya mühendisliği, jeoloji mühendisliği, tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı.

1987’de Anadolu Ajansının sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı. 1999- 2000 yıllarında TRT’ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara Bürosunda muhabir olarak görev yaptı.

Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.

GÜNAYDIN TÜRKİYE

1999’dan itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul’da çalışmaya başladı.

Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı. 1999-2003 yılları arasında eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye’yi Star ekranlarında sundu.

700 bölüm yayımlanan Passaparola ve TRT’de 180 bölüm yayımlanan Miras adlı programların sunucu ve yaratıcı ekibinde yer aldı.

Maydanoz, Büyüklere Masallar, Pişti isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü. Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibi oldu.

Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim, Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam, Tüh, Alışmadık Gözde Lens Durmaz, Her Book’a Maydanoz kitapları toplam yüz binlerce sattı. Kitaplarında bugünlere neşeli bir bakış ortaya koyuyordu.

“SOKAK HAYVANLARININ HAMİSİ VE HİÇ ÇOCUK BABASI”

Kendi anlatımıyla “Tüm sokak hayvanlarının hamisi ve koruyucusu ve hiç çocuk babası”ydı.

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinden dört gün önce Anadolu Ajansının önceden açıkladığı verilerle seçim sonuçlarının birebir uyuşmasına ilişkin Twitter’dan yaptığı paylaşım nedeniyle yargılandı.

İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi, “görevli memura görevi nedeniyle hakaret” suçlamasıyla Uca’ya 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verdi.

3 Şubat 2022’te de İstanbul Havalimanında “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” suçlamasıyla gözaltına alındı. Gözaltı nedeni, sergilediği ‘‘Bunu mu demek istedim?’’ adlı oyununda Stefanos Yerasimos’un “Sultan Sofraları” kitabında yer alan Fatih Sultan Mehmet’in söylediği bir sözü okumasıydı. İfadesinin ardından serbest bırakıldı.

3 Kasım 2023’te Kocaeli Dilovası’da araç kullanırken yaşadığı rahatsızlık sonrası trafik kazası geçirdi. Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Buradaki tetkiklerde şah damarlarının tıkalı olduğu belirlendi.

15 Kasım’da taburcu edilmesi beklenirken acil bir ameliyata alındı. Operasyondan sonra oluşan komplikasyonlar nedeniyle tedbir amaçlı entübe edildi. 17 Kasım’da hayatını kaybetti.

EVRENSEL

Paylaş.

Yanıtla