“Kıyıya Oturmanın Böylesi” Oyun Atölyesi’nde!

Tiyatro sanatçısı Merve Engin, masklarla 11 ayrı karaktere bürünerek canlandıracağı “Kıyıya Oturmanın Böylesi” oyununu, müthiş performansıyla sahneye taşıyor!

İtalyan halk tiyatrosu geleneğine ait ünlü “Commedia dell’Arte”nin “Commedia Gabriellina” sitilindeki, süpervizörlüğü usta sanatçı Antonio Fava’ya ait oyun; 20 Şubat  Pazartesi akşamı saat 20:30’da sahnelenecek.

İtalya’da konservatuardan mezun olduktan sonra Antonio Fava’nın yazdığı ve yönettiği “Pulcinella’s War” adlı oyunda Fava’nın partnerliğini yapmaya başlayan ve Chicago Second City dahil birçok farklı ülkenin sahnelerinde oynayan Merve Engin, “Kıyıya Oturmanın Böylesi” adlı oyunu ile, Türkiye’yi çok farklı bir tiyatro türüyle tanıştırıyor.

500 yılık Commedia Dell’arte’nin varyasyonu olan ve 16. yy sonlarında Giovanni Gabriel tarafından icat edilen “Commedia Gabriellina” sitilinde; bir oyuncu oyunu tek başına masklar ve aksesuarlar yardımıyla anlatır. Commedia kendine has teknikleri ve yapısıyla, oyuncuya birden fazla karakteri yorumlayabilme olanağı sağlar. Gabriellina stili; aşırı bir sadeliği olan, seyirciyi içine alan, onlardan gelen taleplerin de gözardı edilmediği bir oyundur.

Kıyıya Oturmanın Böylesi oyununda; Lelio ve Flaminia birbirlerine aşıktırlar. Lelio’nun çıkması gereken yolculuğunda gemisi kıyıya oturacak ve orda peri Zampilla ve onun uşağı korkutucu satir Puzzone ile tanışacak, kendisinden haber alamayan Flaminia ise sevgilisini bulmak için yollara düşecektir.
Merve Engin “Gabrielliano” stilinde anlatacağı Kıyıya Oturmanın Böylesi’nde diğer Commedia Dell’arte karakterlerini de öyküye dahil ederek sizi keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Oyun: Kıyıya Oturmanın Böylesi
Oyuncu: Merve Engin
Tarih: 20 Şubat 2012
Saat: 20.30
Yer: Oyun Atölyesi
Tel: (0216) 345 39 39
Tek perde: 50 dak.
Kanava, masklar ve supervisor: Antonio Fava

Sabah