AKM’de İlk Kazma Vuruldu, Yıkım Başladı!

İstanbul’un en önemli simge yapılarından olan ve yıllardır atıl vaziyette bekleyen Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkımına başlandı. Yerine yeni bir kompleks yapılacağı açıklanan binayla birlikte, İstanbul bir simgesini daha yitirmiş oluyor.
Taksim’in ve İstanbul’un simge yapılarından, 1946 yılında temeli atılan, 1969 yılında İstanbul Kültür Sarayı adıyla hizmete açılan Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkımına başlandı. Önü paravanlarla kapatılan AKM’ye gelen işçiler, ilk olarak binadaki kırık camları sökmeye başladı. Bu sırada iş makineleri beton zemini kazmaya başladı.
Yıllardır atıl bir şekilde bekleyen ve çürümeye terk edilen yapının yerine yeni bir opera binası inşa edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni binanın 2019’da hizmete girecek. Yeni AKM binasında 2 bin 500 kişilik opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane ve 885 araçlık otopark bulunacak.

‘AKM’Yİ YIKMAK SUÇTUR’

Öte yandan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden AKM’nin yıkılmasına yönelik projeye tepki göstermiş ve “Mimarlar Odası olarak, AKM’yi koruyan bir restorasyonun tamamlanarak toplumumuzun yeniden kültür ve sanatla buluşması amacıyla, koruma hukukuna aykırı bir biçimde ve oldubitti anlayışıyla gerçekleştirilmek istenen işlemlerin durdurulması için hukuki girişimlerde bulunacağımızı önemle vurguluyoruz. AKM’yi yıkıma terk etmek de yıkmak da suçtur!” açıklamasını yapmıştı.

Sözcü

Yorum


işlemi tamamlayınız: