Marc Vanrunxt: Koreografide Kristal Berraklığında Gizem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gizem Aksu

Giriş Yazısı

Bu dosya, iki sanatçının üç yıla (2014-2017) uzanan ilişkisinin farklı çehrelerini sunmaktadır. 30’una yaklaşan İstanbullu bir sanatçı olan benimle sanatta 35. yılını kutlayan Anversli bir sanatçı olan Marc Vanrunxt’un sanat zemininde başlayan, hayatın farklı zeminlerinin derinliklerinde geçen temasları aktarmak ve paylaşmak amacıyla hazırlandı. Hayat kapsamında sanat, felsefe, cinsellik, politika, var oluş, beden ve üretim bu dosyanın öne çıkan temaları gibi…

Marc Vanrunxt’la, Kasım 2014’te Platform 0090’nın İstanbul’da organize ettiği Discografie performansı ve ileride yapacağı bir projenin atölye çalışması vesilesiyle tanıştım. Bu tanışıklıkta bu dosya çalışmasına ismini de veren, kendisiyle yaptığım kendisini ve Belçika dans sanatı ortamını daha yakından tanıyacağınız söyleşiyi Marc Vanrunxt: Koreografide Kristal Berraklığında Gizem” başlığı ile bulabilirsiniz. Ekim 2015’te Marc Vanrunxt’un Türkiye’den 4 dansçı ile ürettiği Atmosphere sürecinde Belçika’da bulunurken prezans ve farkındalık üzerine yaptığımız paylaşım  Marc Vanruxt ile Prezans üzerine…” adıyla. Stüdyo çalışmalarının yanı sıra gündelik hayatı deneyimlerken bir sanatçıyı ve sanatını daha yakından duyumsama fırsatı buluyor insan. Onu tanıdıkça, yarattıklarını okuyabilecek, alımlayabilecek başka bir katman da açılıyor. Marc’ın eserleri üzerine yazdığım “Prezans, Pasaj, Punk” yazısının böyle bir bakışla okunmasını tavsiye ederim. Atmosphere, Marc Vanrunxt, Aslı Bostancı, Melih Kıraç ve Orçun Okurgan’la beraber üretildi ve Belçika’da performe edildi. Oldukça arzu etmemize rağmen eseri Türkiye’ye gelemedi. Türkiye’deki üretimlerde pek tanık olmadığımız koşullar altında çalıştık. Türkiye’de politik gerginlik artarken  prova sonraları derin paylaşımlarla yatıştık. Türkiyeli sanatçılar olarak Türkiye’den uzakta Türkiye üzerine kendi üzerimize harika paylaşımlarda bulunduk. Bu nedenle, eseri buraya getiremediysek de deneyimimizin bazı parçalarını sözün titreşiminde var edelim istedik. Orçun, yoğunluğu nedeniyle sohbete katılamadı ama Melih ve Aslı’nın değerli paylaşımlarını “Aynı Atmosferin Altında…” sohbetinde bulabilirsiniz.

Marc Vanrunxt ile temasımız kesilmedi, paylaşmaya devam ediyoruz. YU’nun 2018’deki Belçika yolculuğuna sanatsal tavsiyeleriyle katkıda bulunacak. Birlikte çalıştığım bir sanatçı ile üretim mekanı ve zamanı dışında paylaşmaya devam etmek ve birbirimize eşlik etmenin, beni hem sanatsal hem de yaşamsal anlamda desteklediğini paylaşmak isterim. Ya da daha basit haliyle; insan olarak mutlu ettiğini… Sanat alanında üretimlerin, dostlukların ve paylaşımların hepimize destek, mutluluk ve umut vermesi dileğiyle keyifli okumalar dilerim. Ve bir küçük not: Daha yeni, Marc Vanrunxt’un dans ve koroegrafideki 35. yılı David Bergé’nin “What Remains is Future” adlı enstalasyon ve kitap çalışmasıyla kutlanırken, sanatçının dans ve koreografi alanına yaptığı hizmete, bu dosya çalışmasıyla bu topraklardan da bir teşekkür gitsin isterim. Biliyoruz ki sanat sınır tanımaz.

Paylaş.

Yazarın bütün yazıları için: Gizem Aksu

Yanıtla