Facebook ve Instagram’dan ‘Tiyatro Dergisi’ne Sansür!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiyatro Degisi genel yayın yönetmeni Yavuz Pak’ın Altın Kelebek ödülleri üzerine opera sanatçısı Güenç Dağüstün ile yaptığı söyleşi üzerine Facebook ve Instagram derginin hesaplarını askıya alıp web sitesinden paylaşımlarına da engel koydu. Tiyatro Dergisi sitesinde yayımladığı haber ile uygulanan sansürü duyurdu:

Facebook ve Instagram, opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ile genel yayın yönetmenimiz Yavuz Pak’ın Altın Kelebek ödülleri üzerine yaptığı söyleşi nedeniyle dergimizin hesaplarını askıya aldı ve dergimizin web sitesinden paylaşımlara izin vermiyor.

6 Ekim günün söyleşinin dergimizin sosyal medya hesaplarında yayımlanmasından sonra, tarafımıza hiçbir bilgi verilmeksizin dergimizin Facebook sayfası tamamen bloke edildi.

Öte yandan, Facebook ile bağlantılı sosyal medya kuruluşu Instagramda da, aynı anda sansür uygulamaya başlayarak dergimizde yayımlanan hiçbir içeriğin  paylaşılmasına izin verilmedi.

Dergimize sansür uygulayan iki sosyal medya kuruluşu URL blokajı uygulayarak hiçbir haberimizin görüntülenmesine izin verilmiyor.

Tüm paylaşımlarımızı “topluluk standartlarına aykırı” olduğu gerekçesiyle sansürleyen Facebook, itirazımız üzerine uyguladıkları sansürün nedeninin “Güvenç Dağüstün ile ilgili söyleşi” haberimiz olduğunu, gelen şikayetler üzerine hesabımızı dondurduğunu bildirdi.

Dağüstün ile söyleşimizi “güvenlik ihlali” olarak nitelendiren Facebook ve Instagram, kimin neden şikayetçi olduğunu, haberimizin kimlerin güvenliğini tehdit ettiğini açıklamayarak ve bu şikayetlerle ilgili fikrimizi alma gereksinimi dahi duymadan hesaplarımızı engelleyerek sansürü ve keyfiyeti norm haline getirdiğini ortaya koydu.

Tiyatro… Tiyatro… Dergisi olarak, tamamen keyfi ve tek yanlı bir biçimde dergimize uygulanan sansürü protesto ediyor, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da basın ve ifade özgürlüğünü hiçbir taviz vermeden savunacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Tiyatro Dergisi’nin Güvenç Dağüstün söyleşisi için tıklayın

Paylaş.

Yanıtla