On Soruluk Sohbetler 76 : Rachel Lum

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Röportaj: Ayşe Draz & Mehmet Kerem Özel

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işlerin yanı sıraatölyelerin, konuşmaların ve partilerin yer aldığı Istanbul Fringe Festival bu yıl tekrar tamamı fiziksel olarak gerçekleşti. Programın Singapur’dan gelen konuğu, Deca.Dance Co topluluğunun ortak kurucularından koreograf Rachel Lum idi. Lum 2011 yılında Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi’nden Dans Diploması ile mezun olduktan sonra çeşitli dans topluluklarında dansçı ve koreograf olarak çalıştı. Re:Dance Theatre (RDT) adlı topluluğun da kurucu üyesi olan Lum M1 Contact Dance Festival, CDE Springboard Dance Festival Macau ve DANCESTAGES Şanghay’a katıldı. Bracknell-Birleşik Krallık’taki Lift Off Dance Festival’e de davet edilen No Corners adlı ise İstanbul Fringe Festival kapsamında 21 Eylül’de Alan Kadıköy’de seyirciyle buluştu.

Performansın özü sizce nedir?
İlham vermek, kendini ifade etmek ve en önemlisi izleyiciyle bağlantı kurmak.
Sanatın dönüştürücü gücüne inanıyor musunuz? Nasıl?
Kesinlikle! Singapur’da yaşlı topluluklarla yakından çalışıyorum. Sanat ve hareketin bir insanın hayata bakışını nasıl değiştirebileceğini ilk elden gözlemliyorum. Hatta, sanatla ilgilenerek, insanların nasıl daha olumlu kişilik değişiklikleri yaşadıklarına bile tanık oldum.
Bir iş üretirken hangi kaynaklardan beslenir, nelerden ilham alırsınız? Rüyalarınızın işlerinizde etkisi olur mu?
Hayatın hangi mevsiminde, evresinde, yaşam evresindeysem, sanatsal dil olarak ortaya koyduğumdan, etrafımdaki her şeyden, içinde bulunduğum andan ilham alıyorum.
Sanatınızı etkilediğini düşündüğünüz biri veya bir sanatçı var mı, varsa kim?
Korku filmlerinin büyük bir hayranıyım. Bu filmlerin sebep verdiği duygulanımlar, yönetmenlerin izleyicilerini nasıl gergin tuttukları, aynı şeyi zanaatımda nasıl kullanmak ve yaratmak istediğimi etkiliyor.
Söyleşinin devamını okumak için tıklayın.
Paylaş.

Yazarın bütün yazıları için: Mehmet K. Özel

Yanıtla