Figüran Sözleşmeli Sanatçılar Ayrımcılığa Tepki Gösterdi, Kadro Talebini Yineledi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak çalışan figüran sözleşmeli sanatçılar, sanatçıların kadroya alınmasını içeren kanun teklifinde kendilerinin kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak çalışan figüran sözleşmeli sanatçılar, bir açıklama yayımlayarak tüm sanatçıların kadroya alınmasını içeren kanun teklifinde kendilerinin kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi.

Sözleşmelerdeki unvanları “figüran” olmasına rağmen iş yüklerinin 4B sözleşmeli ve kadrolu personelle aynı durumda olduğunu belirten sanatçılar, “Bunun yanında figüran sanatçılar olarak bizler de tıpkı 4B ve kadrolu sanatçılar gibi konservatuvar mezunu sanatçılarız” dedi. Kadro taleplerini bir kez daha dile getiren figüran sanatçılar, “Sorunların çözümü ve haklarımız için yan yana gelerek, tüm sanat emekçileriyle birlikte mücadele etmenin öneminin altını çiziyor, eşit iş, eşit haklar ve eşit ücret ilkeleriyle kadro kapsamına dahil edilme talebimizi yineliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Figüran Sözleşmeli Sanatçılar” imzası ile yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Bizler Devlet Opera ve Balesi’nde figüran sözleşmesiyle çalışan sanat emekçileriyiz.

Tüm sanat emekçilerinin kadroya alınacağı kanun teklifinde figüran sözleşmeli personelin kapsam dışı bırakılmasının açıkça haksızlık olacağını belirtmek isteriz. Ağır çalışma koşulları altında, güvencesiz bir şekilde ve düşük ücretle çalışmamız bir yana, ayın veya haftanın belli günlerinde değil, tam tersine daimi figüran sözleşmesiyle sanatçı ve sanat emekçisi olarak düzenli bir şekilde çalışmaktayız.

Sözleşmelerimizdeki unvanımız “figüran” olmasına rağmen bizlerin iş yükü 4B sözleşmeli ve kadrolu personelle aynı durumdadır. Bunun yanında figüran sanatçılar olarak bizler de tıpkı 4B ve kadrolu sanatçılar gibi konservatuvar mezunu sanatçılarız. Figüran sözleşmesinin tanımına asla uymayan bir iş yükü ve iş tanımıyla çalışan bizler, yaptığımız işin ve verdiğimiz emeğin karşılığını şu anki sözleşmelerimizle hiçbir şekilde alamamaktayız.

Kamudaki sanat emekçilerinin yıllardır muzdarip olduğu istihdam sorunu ve çözülemeyen kadro problemiyle birlikte figüran sözleşmesi adı altında bale sanatçısı, opera ve koro sanatçısı, orkestra sanatçısı, solist sanatçı ve daimi figüran sözleşmeli personel olarak çalışmaya devam etmekteyiz. Topluluklarımızın tüm eserlerinde görev almakta ve hatta sahnelenen eserlerin birçoğunda da solist olarak görevlendirilmekteyiz.

Tüm bunlar göz önüne alındığında figüran sözleşmesiyle çalışan biz sanatçılar ve sanat emekçileri, 4B sözleşmeli ve kadrolu sanatçılardan farksız bir iş yüküyle çalıştırılarak ve kadro kapsamına dahil edilmeyerek mağdur edildiğimizi düşünüyoruz. Sorunların çözümü ve haklarımız için yan yana gelerek, tüm sanat emekçileriyle birlikte mücadele etmenin öneminin altını çiziyor, eşit iş, eşit haklar ve eşit ücret ilkeleriyle kadro kapsamına dahil edilme talebimizi yineliyoruz.”

Evrensel

Paylaş.

Yanıtla