Kim ‘Tutsak’ Kim ‘Özgür’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

‘Kuşlar’ isimli mekâna özgü (site-specific) performans, cezaevindeki mahpus kadınların, kadın kimliği üzerinden yaşadığı bütün zorlukları ele alan çarpıcı bir hikâye.

Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları bölümü akademisyenlerinden Gamze Tanrıvermiş’in yazıp yönettiği oyun, aynı zamanda estetik ve performatif anlatımıyla tiyatro sahnesinin dışına taşarak dağlara, manastırlara ve denize uzanan bir belgesel film haline de getiriliyor.

ski bir cezaevi olan Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde sahnelenen ‘Kuşlar’ oyunu, kadınların cezaevindeki tutsaklığından düşsel özgürlüğe uzanan bir yolculuğun sıra dışı hikâyesi. Mahpus kadınlarla yapılan atölyelerde, kadınların yazdığı mektup ve yazıların katkısıyla üretilen bu performatif metin, hareket, ses ve parçalanmış monologlar yoluyla kadınların, tutsaklığa, acıya ve geçmişe rağmen özgürlüğe olan tutkularını, kuşa dönüşme metaforu üzerinden anlatıyor. Eski mahpus bir kadının oyuncu olarak katıldığı bu performansa, diğer mahpus kadınların videoları ve ses kayıtları da eşlik ediyor. Mekâna özgü bu performans, seyircileri interaktif bir deneyime davet ederken, ‘tutsaklık’ ve ‘özgürlük’ kavramlarını derinden sorgulatıyor.(Haberin devamı için tıklayınız…)

Paylaş.

Yanıtla