9. Uluslararası Ankara Kukla Festivali

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kuklalar, kuklacılar ve Ankaralı sanatseverler Ankara’da buluşuyor.

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen Uluslararası Ankara Kukla Festivali 8 ülkenin kukla sanatçılarını bir araya getiriyor. Çocuk, genç ve yetişkin her yaştan izleyicinin buluşma noktası olacak kukla oyunlarında özellikle yetişkinler için olan oyunlar da programda yer almakta ve izleyicisini beklemekte.

Kukla tiyatrosu yalnızca çocuklar için değildir’ sloganıyla yola çıkan festival yöneticileri kaliteli yetişkin kukla oyunlarını festival süresince her akşam izleyicilerin beğenisine sunmaktalar. Bu yılki festival açılış oyunu olan ‘Orakçılar’ Bulgaristan’ın Varna Devlet Kukla Tiyatrosu tarafından sergilenecek. Açılışı takip eden günlerde de Almanya, Gürcistan ve İspanya’dan konuk olan kukla tiyatroları aile ve yetişkinlerle buluşacak, buna ek olarak Rusya, Güney Afrika, İran ve Türkiye’den de çocuklar için oyunlar sergilenecek.

Tiyatro Tempo, Aralık Sahne salonları ve Kent Park AKM’de çocuk ve gençlere yönelik oyunlar sergilenirken okul sahnelerinde de festival gösterimleri gerçekleştirilecek. Festival boyunca 12 farklı oyun çocuk ve gençler için sergilenirken 4 farklı oyun da yetişkinler için sergileniyor olacak.

Festival Direktörü Marina Yüce festivalle ilgili çok heyecanlı olduklarını belirterek şunları ekledi:

Dünyadan güzel ve ilginç örnekler getirmeye devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de bu festivalimizde yer alan yetişkinlere sunduğumuz ‘Çirkin Ördek Yavrusu’ masalı. Çok farklı bir yaklaşım, sahne ve kukla tasarımıyla aslında çocuklara değil yetişkinlere çok şey söyleyen bir oyun haline gelmiş. Ayrıca Türkiye’de kukla sanatının akademik anlamda da gelişimine ışık tutacak seminer, atölye ve söyleşilerin bu festivalin bir parçası olmasını önemsiyoruz.”

Kukla sanatının gücü ve anlatım zenginliği bu alanla ilgili yapılan seminer, söyleşi ve atölyeler Ankaralı sanatseverlerle paylaşılacak. Dr. Nedim Yıldız Tiyatro ve Müzik, Bulgaristan’dan Katerina Ilkova ‘Kukla Tiyatrosunda Ses Kullanımı ve Haluk Yüce ‘Kukla Oynatımında Temel İlkeler’ başlıklı seminer, söyleşi ve atölyeler gerçekleştirecekler.

Paylaş.

Yanıtla